Kuluhüvitised on meedial juba aastaid hambus, sest Riigikogu liikmed on majoneesi-, ühel ja samal päeval võetud bensiini- ja diislitšekkide ning endalt auto rentimisega – isegi olukorras, kus juhilube ei omata – selleks põhjust andnud. Lahendus on lihtne:

Tõstame Riigikogu liikmete palka!

Ahh, möhh, mida – kas tõesti peaks niigi kõrget tasu saavad riigikogulased palka veelgi juurde saama? Hoia emotsioone tagasi ja loe edasi:

2012. aastal muutus Riigikogu liikmete palgasüsteem ning see on määratud kindla koefitsiendiga (0,6) kõrgeimast palgamäärast (hetkel 5200). Lisaks üle 3000 eurosele palgale on Riigikogu liikmetel võimalik saada ka kuni 1042 euro eest kuluhüvitisi.

Lõpetame selle kuluhüvitiste jama! Ükskõik mitu traktorit Riigikogu ette ei tooda, saadikud oma kuluhüvitisi välja võtmata ei jäta. Lepime sellega. Rahvaesindajate ülalpidamine on põhjendatud kulu, teeme selle lihtsaks ja arusaadavaks:

Riigikogu kantselei arvutab välja alates 2012. aastast kasutatud kuluhüvitiste kuu keskmise. Summa liidetakse tänasele palgale ning seaduses muudetakse vaid ühte numbrit: koefitsient 0,6 asendatakse 0,7-ga või mis iganes see number ka ei ole. Kõik Riigikogu liikmed hakkavad saama sama suurt palka, millele võivad lisanduda "kaugeltnurga saadikute" elamiskulud.

Mis muutub?

Maksumaksja kulu rahvasaadikute ülalpidamiseks ei muutu. Kogusumma on täpselt sama suur kui siiani, isegi oluliselt selgemini ette ennustatav.

Saadikud võidavad tööajas – tšekkide kogumise ja aruandluse töö jääb ära. Lisaks palju positiivseid emotsioone, et meedia sel teemal enam ei nori.

Riigikogu kantseleil jääb vähemaks raamatupidamise tööd. Igakuine saadikute aruandlus, Statoili kütusetšekilt kabanossi mahaarvestamine ja muu jama jääb ära. Saab võtta vaba päeva või tegeleda millegi olulisemaga.

Kes võidab, kes kaotab?

Peamiselt võidavad need "ausamad" saadikud, kes kuluhüvitisi eriti ei kasuta – palk tõuseb. Kaotavad need "nutikad", kes on aru saanud, et kuluhüvitised on mõeldud viimase sendini väljavõtmiseks.

Lisaks võidaksid Riigikogu kantselei raamatupidajad veidi puhkeaega.

Väidan, et kui Riigikogu liige saab 3000+ eurot palka ning 1000 kuluhüvitisi, siis oskab ta väga selgelt põhjendada, miks ta peab 930 eurot kuus maksva Mercedes-Benzi ML Bluetec 4Maticuga valijatega kohtumas käima. Kui Riigikogu liige saaks 4000 eurot palka, siis suure tõenäosusega ta endale sellist liisingumakset ei lubaks.

Hea lugeja, avalda siin arvamust, mida tuleks kuluhüvitiste süsteemiga ette võtta!