Kord Viljandi arestimajas räämas, kõledas ja haisvas arestikambris, betoonist asemele asetatud poroloonist madratsil lösutades mõtlesin inimestele, kes ühel või teisel põhjusel vanglasse sattunud. Mõtlesin inimestele, kes oma isa, venda, meest, poega... vanglast koju ootavad.

Mõtlesin oma kahele tütrekesele ja naisele, kes mu pisikesed ilmale tõi. Siis taipasin, kui ebaõiglane on elu ja see maailm, kus me elame.

Mina panin toime kuriteo, mille eest mind sunniviisiliselt premeeritakse veel väga pikka aega sooja toidu, tasuta elamise ja veel paljude teiste hüvedega. Minu asemel karistatakse minu lapsi ja nende ema, kes peavad selles maailmas kuidagi ellu jääma.

Lapsed on nii väikesed, et emal nende kõrvalt tööl käimine on välistatud. Nemad peavad minu korraldatud jama tõttu siplema vaesuses.

Paljud teist tahaksid praegu mulle öelda, miks sa siis tegid nii, et pead nüüd kinni istuma. On mul õigus? Paraku ei oska ma sellele vastata. Ütlen selle kohta vaid nii palju, et tehtut ei saa enam olematuks muuta.

Mul jääb üle vaid südamest kahetseda ja vigadest õppida. Siinkohal tahan oma tütrekestele ja nende emmele öelda, et mul on selle kõige pärast kohutavalt kahju ja palun veelkord südamest andestust...ANDESTUST???

See ju ei muuda nende olukorda paremaks, ei täida neil kõhtusid, ei pane riidesse...

Mis kuradi riigis me elame? Mina elan siin vanglas nagu kuningas, maksumaksjad toidavad, elatavad ning majutavad. Ühesõnaga: inimesed väljast teenindavad mind. Jube mugav eksole ja minul pole oma noort jõudu ega energiat kuhugi rakendada.

Esitan palve justiitsministeeriumile ja üldse valitsusele: "Palun pange mind tööle, et saaksin oma lapsi aidata. Nemad ei ole süüdi, et nende isa ei osanud elada normaalset elu. Ka vangide lastel on õigus elada elu, mis on elamist väärt!"

Hea Delfi lugeja, kui leiad, et selles jutus on iva, siis kirjuta, mida sina sellest ettepanekust arvad.

Justiitsministeeriumi andmetel on ühe vangi ülalpidamiskulu kuus 991,12 eurot, sealhulgas toidukulu 1,30 eurot päevas. Iga kriminaalhooldusaluse kohta kulub keskmiselt 35,70 eurot kuus.

Vanglate 2012. aasta tegevuskulude eelarve on 37 712 725 eurot, millest personalikulu oli 25 024 544 eurot ja majandamiskulu 12 688 181 eurot. Peale selle makstakse 6 210 475 eurot Tartu, Viru ning Harku ja Murru vanglate kinnistute eest kapitaliliisingu maksetena Riigi Kinnisvara aktsiaseltsile. Vanglateenistuse kogueelarve on 43 923 200 eurot.