Kaljulaidi kokku kutsutud riigikaitse nõukogu kogunes täna arutama Eesti valimissüsteemi ja liitlassuhteid Ameerika Ühendriikidega.

Riigipea kutsus nõukogu kokku pärast seda, kui endine siseminister Mart Helme ja rahandusminister Martin Helme seadsid oma raadiosaates "Räägime asjast" Eesti e-valimiste ja viimaste riigikogu valimiste ning USA presidendivalimiste aususe.

Kaljulaid nentis pärast kohtumist toimunud pressikonverentsi, et esimest korda kogunes riigikaitse nõukogu riigi enda sammude tõttu, sest Helmede rünnaku tõttu oli tekkinud nii meie riigi demokraatiale, julgeolekule kui ka liitlassuhetele. Riigipea märkis, et räägib just riigi sammudest, sest kui kõneleb minister, kõneleb ka riik.

Kaljulaid rõhutas, et Helmede väidetel Eesti e-valimiste aususe kohta pole alust, sest need on turvalised ja inimeste andmed on kaitstud. Ta kutsus inimesi üles seda võimalust ikka kasutama.

Pressikonverentsil räägiti veel, et e-valimiste usaldusväärsuse puhul on oluline kommunikatsioon - kuidas häälte kokku kogumine ja lugemine käib. Samuti märgiti, et e-valimiste turvalisusega ei tegele mitte üks või kaks inimest, vaid neid on arvukalt ja kaasatud on mitmed ametid.

Kuivõrd Helmed ründasid oma avaldusega otseselt USA valimisi ja uut presidenti Joe Bidenit, siis oli tänasel kohtumisel juttu ka liitlassuhetest. Kaljulaid ütles, et koostöö Eesti ja USA vahel on olnud hea ja püsib nii ka edaspidi. Ta märkis, et meie poliitikud ei peaks sekkuma USA ega ühegi teise riigi valimistesse.

Riigikaitse nõukogule järgnenud pressikonverentsi kohta loe lähemalt blogist.

Presidendi pressikonverents
Pressikonverents on lõppenud.
Pressikonverentsil räägiti veel, et e-valimiste usaldusväärsuse puhul on oluline kommunikatsioon - kuidas häälte kokku kogumine ja lugemine käib. Samuti märgiti, et e-valimiste turvalisusega ei tegele mitte üks või kaks inimest, vaid neid on arvukalt ja kaasatud on mitmed ametid.
Küsimus presidendile: Kas teiega võeti USA-st või teistest riikidest pärast Helmede rünnakut ühendust, et küsida, mis toimub? President vastas, et ei võetud.
Kaljulaid rõhutas lisaks, et ükski Eesti poliitik ei peaks kaasa rääkima teiste riikide valimiste läbiviimise osas, vaid see on nende riikide endi asi.
Teise teemana arutati täna riigikaitse nõukogus liitlassuhete üle, peaasjalikult suhete üle USA-ga. Me jõudsime järeldusele, et koostöö on seni olnud hea ja kindlasti saab olema koostöö hea ka järgmise administratsiooniga, kinnitas president.
Ta rõhutas, et e-valimised on turvalised ja kutsus inimesi üles seda võimalust ikka kasutama. Inimeste andmed on kaitstud ja kahtlused e-valimiste aususe kohta, ei pea paika, nagu on erinevad eksperdid kinnitanud, lisas ta.
Esimesena kõneleb president. Ta märkis alustuseks, et riigikaitse nõukogu kogunes esimest korda riigi enda sammude tõttu, sest Helmede avalduse tõttu oli tekkinud oht riigi demokraatiale, julgeolekule ja liitlassuhetele. Kaljulaid ütles, et räägib riigi sammudest, sest iga minister kõneleb riigi, mitte iseenda eest.
Pressikonverents algab nüüd pärast väikest viivitust.
Riigikaitse nõukogu kohtumine kestab täna orienteeruvalt 17.45-ni ja seejärel toimub pressikonverents.
Helmede sõnavõtu mõistsid hukka nii president, peaminister Jüri Ratas, koalitsioonikaaslased kui ka välisesindajad. Mart Helme astus pärast avaldust ministrikohalt tagasi, rahandusminister Martin Helme jäi ametisse. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/video-martin-helme-mart-helme-tagasiastumisest-ta-tahab-saada-ka-tulevikus-vabalt-raakida-mida-ta-arvab?id=91616383
President kutsus riigikaitse nõukogu kokku pärast seda, kui Mart ja Martin Helme ründasid oma raadiosaates "Räägime asjast" USA presidendivalimisi ja Joe Bidenit. Samuti seadsid ministrid kahtluse alla Eesti e-valimiste ja viimaste riigikogu valimiste aususe. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/mart-helme-joe-biden-ja-tema-poeg-on-korrumpeerunud-tuubid?id=91608819

Riigikaitse nõukogu on nõuandvaks organiks presidendi juures ning nõukogu istungid toimuvad vastavalt vajadusele. Nõukogu koosseisu kuuluvad riigikogu esimees, peaminister, riigikaitsekomisjoni esimees, väliskomisjoni esimees, välisminister, kaitseminister, rahandusminister, siseminister, justiitsminister, majandus- ja taristuminister, väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister ning kaitseväe juhataja. Nõukogu arutab riigikaitse seisukohalt olulisi küsimusi ja avaldab nende kohta arvamust.