5,5 miljoni elanikuga Slovakkia peaminister Igor Matovic ütles paari päeva eest, et valitsusel on ambitsioonikas plaan võtta kahe nädalavahetuse jooksul koroonaviiruse proov kõigilt vanematel kui 10-aastastelt elanikelt, vältimaks kontrollimatut levikut ja tervishoiusüsteemi kokkukukkumist, vahendab Reuters. Alustati möödunud nädalavahetusel.

Taolist laustestimist pole läbi viinud veel ükski sellise suurusega riik, mistõttu Matovic avaldas lootust, et kui nende plaan õnnestub, saab sellest eeskuju kogu maailmale. Ainuüksi laupäeval testiti kokku 2,58 miljonit inimest ja tuvastati 25 850 nakatunut. Testimist jätkatakse nii pühapäeval kui järgmisel nädalvahetusel.

Terviseameti kõneisik Eike Kingisepp sõnas Delfile, et Eestis taolist laustestimist seni kaalutud ei ole. "Peamine põhjus oli varasemalt kiirtestide usaldusväärsuse küsimus. Tänaseks on aga see seis muutunud ja seetõttu jälgime me huviga Slovakkia tulemusi," lisas ta.

Slovakkia valitsus otsustas kasutada kiirteste, mille puhul saab vastuse 15-30 minutiga, mõistes, et see ei pruugi anda hiljutise hinnangu kohaselt 30 protsendil juhtudest õiget tulemust, ent leides, et katsetus on siiski seda väärt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!