Infektsioonikontrolli osakonna arsti dr Aino Rõõmu sõnul peavad patsiendid läbima haigla õues oleva telgi ehk kontrollpunkti selleks, et maandada koroonaviiruse leviku riski. "Kontrollpunkti eesmärgiks on välja selgitada, et patsiendil ei ole ägeda respiratoorse viiruse tunnuseid, tal ei ole palavikku. Lisaks küsitletakse ka lähiperekonna liikmete tervise kohta, kui kõik on hästi, siis saab inimene kirurgilise maski ja saab minna vastuvõtule," ütles dr Rõõm. "Haiglas tuleb riskide maandamiseks kanda maski õigesti, järgida 2-meetise distantsi nõuet ja teha käte antiseptikat."

"Patsiendid, kes tulevad plaanilises korras haiglaravile, peavad enne ravile saabumist olema testitud COVID-19 viiruse osas," ütles dr Rõõm. "Testi saab teha haiglas, 24-48 tundi enne ravile saabumist."

Testi võib teha ka perearsti juures, kuid selle vanus ei tohi olla vanem kui 48 tundi enne ravile saabumist ja tulemus peab olema loomulikult negatiivne. Kõigi plaanilisele haiglaravile tulevate inimestega võtab haigla ühendust ja selgitab kogu protseduuri põhjalikult.

Ida-Tallinna keskhaigla alustas 27. aprillist tervishoiuteenuste pakkumist järk-järgult, esialgu jätkatakse ka kaugvastuvõttudega. "Kui patsient saab sõnumi, et toimub kaugvastuvõtt ja arst helistab, siis palun mitte kohale tulla, vaid oodata telefonikõnet. Arst võib ka hommikul varakult helistada näiteks kell 8, palun olla valmis telefonile vastama," ütles Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Ralf Allikvee.

Kui patsient on kutsutud füüsilisele vastuvõtule, siis informeeritakse teda telefonikõne või SMS-i teel kaks päeva enne vastuvõtuaega. Kohale kutsutud inimesed peavad läbima haigla õuele püstitatud telgis asuva kontrollpunkti, kus inimene saab teostada käte antiseptika. Samuti mõõdetakse kontrollpunktis kontaktivabal meetodil inimese kehatemperatuuri, haigla töötaja hindab respiratoorsete sümptomite olemasolu ning patsiendile antakse kandmiseks kirurgiline mask. Samuti tuleb patsiendil täita tervisedeklaratsioon, kui see on korras, siis saab inimene edasi liikuda vastuvõtule või uuringule/analüüsile. Üldjuhul on inimene oodatud vastuvõtule üksinda, kuid kui on vajalik saatjal kaasa tulla, siis peab ka saatja läbima kontrollpunkti ning sama protseduuri.

"Kehtivast eriolukorrast tingitud tulla kohale vähemalt 20 minutit enne vastuvõtuaega, kuid mitte ka varem, et vältida inimeste kogunemist. Kaitsemaski tuleb kanda kogu haiglaruumides viibimise aja," ütles dr Allikvee.

Inimesed, kellega ei ole ühendust võetud, peaksid sellest teada andma klienditeenindusele telefonil 6661900 või kirjutama e-kirja aadressil info@itk.ee. Vastuvõtuaja broneerimiseks palub ITK helistada või kasutada digiregistratuuri.

Plaanilisele haiglaravile tulevad patsiendid peavad tegema COVID-19 testi enne haiglasse tulekut, kõigi patsientidega võetakse ühendust ja selgitatakse põhjalikult haiglasse tuleku korda.

ITK palub kõigil järgida terviseameti nõudeid ja hoida registratuuris ning haiglahoones järgida 2-meetrist vahet, samuti tuleb maski kanda kogu haiglaruumides viibimise aja. Patsientide riidehoiud on eriolukorra tingimustes suletud.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!