Koroonaviiruse SARS-CoV-2 sattumise teekond Pärnule kuuluvasse Tammiste hooldekodusse paistab olevat päris selge. Terviseameti lääne regioonijuhi Kadri Juhkami sõnul on ameti teooria, et nakkus on pärit Pärnu haigla õendus- ja hoolduskeskusest.

Kuidas siis täpsemalt nii? Kõik algas juba märtsi keskel, kui Pärnu haigla töötajal tuvastati koroonaviirus. Tema sai selle pereliikmelt, kes oli käinud Saaremaal võrkpalli vaatamas.

Asümptomaatiliselt enese teadmata viirust kandnud meditsiinitöötaja jätkas Juhkami sõnul Pärnu haigla õendus- ja hoolekandekeskuses tööl käimist. "Sellises asutuses on viirusel väga lihtne levida, kuna seal on vanemad inimesed ja neil on ka sümptomeid väga raske märgata," selgitas Juhkam.

Viimane nakatunud hoolealune tuvastati Juhkami sõnul seal eelmisel reedel. "Täna loodan, et olukord on oluliselt parem kui kuu alguses," rääkis ta. Puhang Pärnu haiglas hakkas aga välja lööma märtsi lõpus ja aprilli algul. Aprilli keskpaiguks oli seal tuvastatud ligi 20 juhtumit.

Mis oleks võinud Pärnu õendusosakonnas teistmoodi olla? Juhkam ei taha süüdlasi otsida, kuid vihjab, et isikukaitsevahendite korrektne kasutamine pidanuks olema esmane asi, mida tähelepanelikult jälgida. "Sel juhul oleksid töötajad jäänud nakatamata," ütles Juhkam.

Lisaks pidanuks erinevate osakondades töötajad jääma oma osakondadesse. "Puhangu puhkemise alguses toimus ka liikumist töötajate hulgas, ühe osakonna töötajad läksid teise osakonda appi. Selle me lõpetasime," ütles Juhkam.

Aprilli algul, kui viirus oli Pärnu haiglas juba mitu nädalat olnud, otsustati sealsest hoolekandekeskusest saata üks patsient Tammiste hooldekodusse, sest haigekassa lepingu järgne aeg haiglas sai läbi.

Selleks tehti talle 7. aprillil koroonatest, mis osutus negatiivseks - viirust ei tuvastatud. 9. aprillil saadetigi ta Tammiste hooldekodusse, kus ta Juhkami sõnul varem polnud elanud.

10. aprillil avaldusid tal esimesed haiugussümptomid, kinnitas hooldekodu juht Riido Villup Delfile üleeile. Tervis läks järsult halvemaks ning järgmisel hommikul viidi ta haiglasse. Tema uus proov osutus positiivseks.

Nüüd sel esmaspäeval, 27. aprillil läks tervis halvaks ühel Tammiste hoolealusel. Ta viidi haiglasse ravile ja tal tuvastati koroonaviirus. Teisipäeval viidi haiglasse järgmine hoolealune. Ta elas Tammiste Tieli majas, mis on üks neljast hoonest, kus hoolealused elavad. Viimati oli teadaolev koroonakandja oli enne seda nädalat Tammiste Tieli majas olnud 16 päeva tagasi.

Hooldekodu Tieli majas otsustati seepeale testida 28 inimest, sealhulgas mõned töötajad. Eile selgus karm tõsiasi - viirus tuvastati 13 hoolealusel ja neljal töötajal. Sellest tulenevalt tehti täna laustestimine kogu hooldekodu perele. Tulemused selguvad homme.

Pärnu haiglast toodud hoolealune ei saanud Juhkami sõnul olla järgmiste diagnoositute otsene nakkusallikas, kuivõrd see tähendaks 16 päeva pikkust peiteperioodi. Juhkami hinnangul algas puhang läbi mõne asümptomaatilise nakatunu, näiteks mõne töötaja vahendusel, kes võis Tammiste uuelt elanikult nende kahe hooldekodus veedetud päeva jooksul nakkuse saada.

Pärnu haigla juht Urmas Sule ei soovinud teemat kommenteerida.

Kaks surma Tammistes

Täna selgus, et surnud on kaks Tammiste hooldekodu patsienti, kellel tagantjärele tuvastati koroonaviirus.

82-aastane naine viidi haiglasse teisipäeval vahetult enne Tammistes läbi viidud testimist. Ta suri täna hommikul haiglas ja tema test osutus positiivseks.

87-aastaselt naiselt võeti koroonaproov teisipäeval nii nagu ülejäänud 27 inimesel Tieli majast. Mõni tund hiljem naine suri. Tema tervislik seisund oli olnud raske juba pikalt ning teda haiglasse ei viidud. Tema proov osutus samuti positiivseks.

Tammistes tehti laustestimine ka märtsi lõpus
31. märtsil oli Tammiste hooldekodus rohkem asukaid ja toona viidi seal 201 inimese seas ennetavalt läbi ka laustestimine.

Ühel patsiendil avastati koroonaviirus. Hiljem osutus see nn valepositiivseks - otseseid sümptomeid tal ei olnud ja kordustest näitas negatiivset tulemust. Seega oli Tammmiste vähemalt märtsi lõpuni SARS-CoV-2 viirusest vaba.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!