„Maskibuumi puhkedes on üha enam näha, kuidas need lendavad pärast kasutamist poe kõrvale lahtisesse prügikasti või mis veel hullem – maske jäetakse ostukorvidesse ja visatakse hoolimatult kuhu iganes juhtub,“ kommenteeris keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma.

„On tõesti soovitus, et maskid ja kindad tuleb kohe ära visata, sest nii saab vältida võimaliku viiruse toomist autosse ja kodudesse. Aga seda tuleb teha normaalselt teiste inimeste ohutusele mõeldes.“

Heinma rõhutas, et kui jätta kasutatud kraam vedelema, on see potentsiaalne nakkusoht näiteks nondele, kes prügikastist taarat või muud nende jaoks väärtuslikku otsivad. Samuti võivad kerged esemed lahtisest prügikastist tuule või lindude abiga lendu tõusta ning leida end tänavailt või loodusest. „Et seda vältida, tuleks poodi minnes võtta kaasa kilekott, kuhu oma kasutatud isikukaitsevahendid panna ning mille siis kinnisena ära visata saab,“ rõhutas Heinma.

Asekantsler paneb kõigile südamele ka seda, et kantud maske ei tohi ripakile jätta ka kodus, kus lapsed nendele hõlpsasti ligi võivad pääseda. „Mask ei ole mänguasi, vähemalt see mask mitte. Ka kodus tuleb kantud mask kohe kas ära visata või siis pessu panna,“ lisas Heinma.

TÄHTIS TEADA

Kui kasutan poes käies ühekordseid kindaid ja maski, siis kuhu ma need pärast poeskäiku viskan?

• Avalikus ruumis olles (nt pärast toidupoe külastamist) soovitame kasutatud maski, kindad, taskuräti jms võimaliku nakkusohuga esemed sõlmida selleks kaasvavõetud eraldi kilekotti, et need ei ohustaks teisi. On poode, kus on selliste jäätmete tarvis eraldi prügikastid. Kui noid aga pole, siis tuleb kasutatud isikukaitsevahendid visata kilekotti suletult olmeprügi hulka.
• Kindlasti ei tohi panna oma kasutatud isikukaitsevahendeid prügikasti selliselt, et neile pääsevad lihtsasti juurde inimesed, kes prügikastist midagi otsivad ning kes võivad seeläbi võimaliku nakkusega kokku puutuda. Samuti ei tohi oma kasutatud isikukaitsevahendeid ega muid jäätmeid poe juurde ega loodusesse maha visata.

Kui kasutan isetehtud maski, siis kuhu too visata?

• Ühekordse maski valmistamiseks on Tehnilise Järelevalve ja Tarbijakaitse Amet avaldanud spetsiaalse juhendi, mis on leitav SIIT .
• Kui on tegemist maskiga, mis kannatab korduvat kasutamist, siis juhendi järgi tuleb seda pesta pesumasinas vähemalt 60 kraadi juures.
• Kui soovite maski kohe pärast kasutamist ära visata, siis toimetage sellega nii: pange kilekotti, sulgege kott kindlalt ning visake segaolmejäätmetesse.
• Kui soovite maskist vabaneda pärast eriolukorda ehk ajal, mil nakkusoht on möödas, siis tuleb see visata tekstiilijäätmete hulka.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!