Ratas võttis olukorra kokku: Eestis on tehtud üle 21 000 koroonaviiruse testi ja tuvastatud ligi 1100 nakatunut. Peaminister pani eestimaalastele südamele: "Meil kõigil tuleb end ülal pidada nii, nagu oleksime ise viirusekandjad."

Ratase sõnul teevad murelikuks peaaegu igapäevased teated inimestest, kes teiste pingutusi kahjustavad. "Ükski ettevõtmine või koosviibimine ei ole väärt seda, et haigus seal märkamatult levida saaks," manitses ta.

Peaminister rääkis ka näomaskidest ning ütles, et pole midagi häbiväärset soovis hoida enda ja teiste tervist. "Näomaskide kandmine peaks saama sotsiaalseks normiks," ütles Ratas. "See ei pea olema meditsiiniline mask. Tarbijakaitseamet on avaldanud õpetuse, kuidas kodus ise maske teha. Juhend on valitsuse infokanalites ja meedias."

Ratase sõnul oleme praegu haiguspuhangu süvenemise faasis, kuid koos pingutades jõuame stabiliseerumiseni ja haigusjuhtude languseni.

"Parem natukene liiga palju karta, kui pärast tõsiselt kahetseda," sõnas Ratas ja lisas, et on tänulik neile inimestele, kes järgivad eriolukorras kehtestatud reegleid.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!