Eestis riigipühade hulka arvatud ülestõusmispühad ja sellele eelnev suur reede on jõulude kõrval kristlaskonna joaks suurimad pühad, mida tähistatakse reeglina kirikusse tulles. Seoses koroonaviiruse haiguse COVID-19 levikuga tuleb eelseisvaid pühi tähistada kodus püsides. Peapiiskop Urmas Viilma pöördus luteri kiriku vaimulike poole, et edastada täpsemad juhised eelseisvate pühade tähistamiseks.

Peapiiskop Urmas Viilma kirjutab oma pöördumises: „Oleme astumas Suurde Nädalasse meie kõigi teadlikus ajaloos ainukordses olukorras – ühtegi Suure Nädala püha, nagu ka Kristuse ülestõusmise püha, ei ole meil võimalik pühitseda koos kirikusse koguneva kogudusega. Koroonaviiruse haiguse COVID-19 leviku tingimustes jagame kodudesse varjunuina ühist saatust kõigi kaasmaalastega ning globaalses vaates, peaaegu poole maakera elanikkonnaga. Kuidas jätkata oma kutsumuse ja läkituse kohast teenimistööd eeloleval Suurel Nädala ja järgneval ülestõusmisajal?“

Oma pöördumises kirjutab peapiiskop, et vaimulike sõnum koguduse liikmetele peab olema üheselt selge ja kattuma üleüldise sõnumiga eriolukorra tingimustes, et inimesed püsiksid kodus. Viilma lisab: „Meie endi usk võib olla tugev, kuid me ei tohi oma isiklikule usule toetudes saada viiruse levitajateks. Kui me ei suuda kogudusele piisava veendumusega anda edasi sõnumit, et Kristus tuleb nende juurde ka koju, siis tuleb kirikute uksed ka isiklikuks palvetamiseks täiesti sulgeda.“

Kirikupea saatis vaimulikele ja koguduste liikmetele laiali luteri kiriku tegevpiiskoppide – peapiiskopi Urmas Viilma, Lääne- ja diasporaapiirkonna piiskopi Tiit Salumäe ja Lõuna piirkonna piiskopi Joel Luhametsa – koostatud juhise Suure Nädala pühade ja Kristuse ülestõusmispühade tähistamiseks pereringis või ka üksinda kodus olles.

Juhises kirjutavad piiskopid: „Piiskoplikud juhised on mõeldud soovitusliku abimaterjalina kogu luterlikule kirikurahvale Eestimaal ja kõikjal Eesti kogukondades üle maailma isiklike jumalateenistuste läbiviimiseks Suure Neljapäeva, Suure Reede ja Ülestõusmispüha pühitsemisel koroonaviiruse haiguse COVID-19 pandeemia tõttu välja kuulutatud eriolukorras, mil inimestel palutakse püsida kodus.“

Juhise alusel saab igaüks viia kodus ise läbi väikese jumalateenistuse asetades ruumis nähtavale kohale risti ning süüdates küünla. „Vaimulikud võivad käesoleva juhise jumalateenistuse korda kasutada korralise jumalateenistuse alternatiivina, sealhulgas veebi-, raadio- ja telepalvuste salvestamisel ja ülekandmisel“, kirjutatakse juhise kaaskirjas.

Lisaks juhisele, kuidas toimida pühadeaegsete jumalateenistustega, annavad piiskopid korralduse helistada kirikutes, kus see osutub võimalikuks, Suurel Neljapäeval kirikukelli õhtukelladena, kell 18 ning Kristuse ülestõusmise pühal kohalikele tavadele vastavalt või hommikukelladena. Täpsustavalt lisatakse: „Vastavalt vanakiriklikule traditsioonile Suurel Reedel ja Vaiksel Laupäeval kirikukelli ei helistata.“

Varasemad korraldused, kuidas eriolukorras kiriklikult toimida, edastati EELK Konsistooriumi (kirikuvalitsuse) poolt vaimulikkonnale juba 12. märtsil ja 13. märtsil. Seni jõus olevate kiriklike korralduse kohaselt hoitakse seal, kus see on võimalik kirikud igapäevaselt palvetajate jaoks ja isikliku hingehoidliku vestluse või pihi tarvis avatuna. Samuti palvetavad vaimulikud kõikidel veebi ja telejumalateenistustel ja palvustel viiruse tõttu hukkunud inimeste hingede ja haigestunute pärast ning paluvad Jumalalt õnnistust arstidele ja meditsiinipersonalile, kõikidele ametnikele ja otsustajatele, ning hingerahu ja meelekindlust kõigile inimestele.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!