Ratas märkis, et praeguseks on kogutud koroonaviiruse proove enam kui kolmelt ja poolelt tuhandelt inimeselt ning koroonaviirusesse nakatunuid on tuvastatud üle 300. "Tegelikult on meie hulgas viirust kandvaid inimesi ametliku diagnoosi saanutest märksa enam," rõhutas peaminister.

"Paljudel inimestel pole sümptomid veel avaldunud ning teised ei pruugi oma mõõdukates haigustunnustuses koroonaviirust kahtlustada. Samal ajal võivad nad endaga kokkupuutuvatele inimestele nakkust tahtmatult edasi kanda," ütles Ratas.

Teiste riikide karm kogemus näitab samuti, et rahulikumale perioodile võib kiiresti järgneda haigestunute ja haiglaravi vajavate inimeste arvu hüppeline tõus. "Peame olema valmis, et koroonaviiruse levik Eestis läheb veel palju halvemaks, enne kui hakkab minema paremaks," hoiatas Ratas.

"Alles eile saime kurvastavaid uudiseid, et COVID-19 on nõudnud nii Leedus kui Soomes esimese inimelu. Seepärast peame me kõik pidevalt oma käitumise läbi mõtlema ning olema iga päev ja kogu aeg ettevaatlikud," sõnas Ratas.

"Kõige olulisem on kaitsta eakaid, krooniliste hädadega ja teisi nõrgema tervisega inimesi. Nende jaoks on viirus kõige ohtlikum. Palun aitame oma riskirühmadesse kuuluvaid lähedasi ja tuttavaid nende igapäevaelu korraldamisel nii, et neil oleks võimalik püsida turvaliselt kodus, kuniks olukord paraneb," palus peaminister.

"Samuti peame välistama võimaluse, et me ise nakkust nende kodus, hooldekodus või haiglas edasi ei annaks," lisas Ratas.

Peaministri sõnul on oluliselt laiendatud koroonaviiruse testi tegemise võimalusi. "Seejuures on endiselt oluline keskenduda kõige suuremas ohus olevatele inimrühmadele. Samas on testimise võimalus avatud mis tahes vanuses meditsiiniliste näidustustega inimestele, kelle puhul nende perearst testi tegemist põhjendatuks peab," kinnitas Ratas.

Ratas kutsus üles enda ja teiste tervist jälgima ja hoidma. "Tervisehädade ja hingamisteede haiguste sümptomite korral tuleb püsida kodus ning võtta ühendust oma perearstiga. Tõsiste haigusnähtude avaldumisel on tarvis viivitamatult kutsuda kiirabi."

Peaminister rõhutas, et praegu pole aeg seltsieluks. "Meie kõigi tervise huvides on oluline puutuda kokku nii väheste inimestega kui võimalik. Tänaval, kaupluses, ühistranspordis või looduses liikudes tuleks vältimatute kontaktide puhul säilitada kõigi teistega mõistlik vahemaa. Samuti on jätkuvalt tähtis kinni pidada hügieenireeglitest ja kuulata meditsiinitöötajate õpetusi."

Koduseinte vahel püsimine on peaministri sõnul vältimatult vajalik enda ja lähedaste tervise kaitsmiseks. "Palun kannatame selle ära," lausus Ratas.

"Kriisiolukord ühes reisimise ja liikumispiirangutega on olnud tõsiseks löögiks ka Eesti ja Euroopa majandusele ning mõjutab paljusid inimesi ja ettevõtteid. Valitsus on juba kiitnud heaks esimese kahe miljardi euro suuruse majandusmeetmete paketi, et säilitada meie tööinimestele töökohad ja sissetulekud ning anda ettevõtetele võimalus raskuste ületamiseks. Kriisi jätkudes oleme valmis astuma ka järgmisi vajalikke samme," kinnitas peaminister.

Ratas tõdes, et meil ei ole praeguses olukorras palju praktikas tõestatud teadmisi ega tõsikindlaid allikaid. "Seepärast tasub nii igal üksikul inimesel kui riigil olla pigem liialt ettevaatlikud, kui hiljem kahetseda. Pigem reageerida üle, kui olla ettevaatamatu. Parem piirata oma käitumist üleliia palju kui natuke liiga vähe. Nii käitudes saame haiguspuhangust kõik koos võitu," rääkis Ratas.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!