Püüdke leida Eestimaalt mõnd surnuaeda, eriti veel sajanditevanuse ajalooga rahulat, kus ei oldaks hädas vanade metall-ristidega, mis pärinevad hooldajateta haudadelt. Kadrina tegi nüüd teednäitava sammu ja annab uue hingamise kiriku veerel roostetavale sajakonnale ristile.

Idee Kadrina ristide eksponeerimisest kunstilise Ristisaluna sai alguse 2015. aasta aprillis, kui ajakirjanik Rein Sikk, vallavolinik Ülo Kais ja Kadrina Katariina koguduse õpetaja Meelis-Lauri Erikson tulid välja mõttega, et Kadrina kiriku veerel seisvad ristid vajaksid nii enamat väärtustamist kui ka korralikku eksponeerimist.

Selleks kaasati kunstnik Teet Suur, kes on spiraalikujulise maketi „Maa ja taeva vahel“ autor.

Tänaseks on kaasatud ka põhiprojekti maastikuarhitekt Rait Karus.

Kadrina vallavanem Kairit Pihlaku sõnul on Ristisalu ilmekas näide, kuidas kogukonnas sündinud ideed heas koostöös teoks saavad ja ajalugu ning elukeskkonda väärtustavad.

Ristisalu ehitas Kadrina vald MTÜ Arenduskoja Leader programmist ajaloo- ja kultuuripärandit väärtustava meetme toel.

Ristisalu kavanditega said Kadrina kiriku külastajad tutvuda läbi kolme aasta, arvamustevihikus on talletatud ainuüksi postiiivsed hinnangud kavandatavale salule.

Kadrinas loodetakse täna, et ristide kunstiline taaskasutus on abiks ja eeskujuks paljusid teisi Eestimaa kalmistuid painava ristiprobleemi lahendamiseks.