Saare poolt hääletas 231 ja Läänemetsa poolt 201 üldkogu delegaati.

Sotsiaaldemokraatide aseesimeesteks valiti endine Väätsa vallavanem Lauri Läänemets, riigikogu liikmed Katri Raik ja Heljo Pikhof ning Hiiu vallavanem Reili Rand.

Üldkogu kinnitas erakonna esimehe Indrek Saare ettepanekul Sotsiaaldemokraatliku Erakonna uueks peasekretäriks Rannar Vassiljevi.

Üldkogu delegaatide valiku tulemusena kuuluvad juhatusse Jevgeni Ossinovski, Riina Sikkut, Eiki Nestor, Marina Kaljurand, Sven Mikser, Ivari Padar, Helmen Kütt, Tõnu Ints, Anto Liivat, Marju Lauristin, Kalvi Kõva ja Joosep Vimm.

Juhatusse kuuluvad ka erakonna värskelt valitud aseesimehed Lauri Läänemets, Katri Raik, Heljo Pikhof ja Reili Rand.

Noori Sotsiaaldemokraate esindab juhatuses Elina Kersa, Naiskogu Kadri Eve Kislov ja Vanemaid Sotsiaaldemokraate Merike Metstak.

Tartus koos olnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna üldkogu lõpetas sotsiaaldemokraatide uue esimehe Indrek Saare kõne.

Sotsiaaldemokraatide uueks juhiks tõusnud Indrek Saar lubas erakonnakaaslastele, et annab oma kogemused ja oskused jäägitult selle teenistusse, et kahe aasta pärast läheks Sotsiaaldemokraatlik Erakond enesekindlalt vastu kohalikele valimistele, olles saanud tagasi koostegemise rõõmu. "Me saame tagasi usu sellesse, et tugeva meeskonnana ja olulisi asju ühiselt koos arutades ning järjekindlalt liitlasi otsides, suudame me varem või hiljem lahendada ka globaalsed väljakutsed," märkis Saar.

Tema kinnitusel on Eesti ühiskonna üheks suurimaks väljakutseks nüüdseks valitsusse jõudnud paremäärmuslus, mis külvab verbaalseid võmme vasakule ja paremale, õhutades teadlikult konflikti ja viha.

"Paremäärmuslus, mille pärast muretsetakse üle maailma, ei kao iseenesest. See on ka üks põhjus, miks Eesti ei tohi lasta Euroopat lammutada ja liitlassuhteid mõraneda. Mida rohkem päid, mida rohkem erinevaid kogemusi, seda kiiremini saame ka sellest kriisist üle," sõnas Saar.

„Aga õigus on ka neil, kes leiavad, et äärmuslikud poliitikud omavad suuremat toetust neis piirkondades ja nende inimeste seas, kelle elujärg ongi objektiivselt viletsam. Seega peame me veelgi tõsisemalt suhtuma võrdsemate võimaluste loomisesse, regionaalsete lõhede vähendamisesse. Me peame suutma vähendada lootusetuse, maha- ja üksijäetuse tunnet,“ kinnitas Saar.

Saare väitel on sotsiaaldemokraate Eestile ja kogu Euroopale praegusel keerulisel ajal vaja just sellepärast, et nad on ainsad, kes võitlevad vaesuse ja tõrjutuse vastu, ohverdamata selle käigus demokraatlikke põhiväärtusi. „Me oleme ainsad, kes seisavad vankumatult demokraatlike vabaduste kaitsel, unustamata sealjuures hetkekski vajadust aidata järele neid, kes kipuvad maha või kõrvale jääma,“ märkis Saar.

Üha kiiremini pöörlevas maailmas, rändeajastul on Saare sõnul loomulik, et inimestes tekib hirm neile turvalise ja armsa keele- ja kultuuriruumi kadumise pärast.

Lisaks Saarele ja Läänemetsale kandideeris sotside esimeheks ka riigikogu liige Riina Sikkut. Senine esimees Jevgeni Ossinovski ei kandideerinud, aga pidas kõne, kus võttis oma tegemised erakonna eesotsas kokku.

SDE valib uut juhti
Üldkogu delegaatide valiku tulemusena kuuluvad juhatusse Jevgeni Ossinovski, Riina Sikkut, Eiki Nestor, Marina Kaljurand, Sven Mikser, Ivari Padar, Helmen Kütt, Tõnu Ints, Anto Liivat, Marju Lauristin, Kalvi Kõva ja Joosep Vimm.Juhatusse kuuluvad ka erakonna värskelt valitud aseesimehed Lauri Läänemets, Katri Raik, Heljo Pikhof ja Reili Rand.Noori Sotsiaaldemokraate esindab juhatuses Elina Kersa, Naiskogu Kadri Eve Kislov ja Vanemaid Sotsiaaldemokraate Merike Metstak.
Ja üritus lõppes!
Tänasest on sotsiaaldemokraatide aseesimehed endine Väätsa vallavanem Lauri Läänemets, riigikogu liikmed Katri Raik ja Heljo Pikhof ning Hiiu vallavanem Reili Rand.
Hetkel tutvustatakse juhatuse kandidaate. Peagi on pika lõunapausi aeg. 
https://www.facebook.com/peep.peterson/posts/10216800941990431&width=500
Taustaks olgu öeldud, et üritus pole veel kaugeltki läbi. Valitakse veel näiteks aseesimehed ning juhatus. Lõpetatakse 18.30 paiku, mil Indrek Saar peab kõne. Delfi kannab üritust selle lõpuni otsepildis üle.
https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/video-riina-sikkut-kaotusest-inimeste-eelistused-on-erinevad-praegused-sihid-pole-valed-aga-mina-teeks-teisiti?id=86473771
"Uue juhi valimised tõestasid, et Sotsiaaldemokraatliku Erakonna sees on väga suur hulk neid, kes toetavad senise kursi muutmist. Kui SDE soovib Eesti inimeste poolehoidu võita ja edaspidi valimistel paremaid tulemusi teha, siis peab erakond neid kuulama," märkis Lauri Läänemets. "Kavatsen jätkata tegutsemist erakonna juhatuses ja uue juhi meeskonnas. Soovin seista nende põhimõtete eest, mida olen korduvalt välja öelnud ka esimeheks kandideerimise käigus: peame muutuma nišierakonnast taas üldrahvalikuks poliitiliseks jõuks, kes kuulab ja arvestab kõigi Eesti inimestega nii maal kui linnas. Loodan, et valimised suutsid erakonna fookust muuta ja võitlus ebavõrdsuse vastu ning tööga seotud teemad tõusid sotside agendas jälle esikohale."
Saar kinnitab, et erakonna peasekretäri kandidaat on Rannar Vassiljev.
Tulemus pole väga üllatav, Riina Sikkuti toetajaskond pooldas pigem Indrek Saart.
Viimaks tulemused teada. väljastati 446 sedelit, hääletati 435 korda. Kolm neist olid kehtetud. Läänemets 201, Indrek Saar 231.
Häälte lugemine veidi venib, läheb veel aega.
Nüüd annab Ivari Padar aru oma tööst Euroopa Parlamendis.
Hetkel räägitakse mullusest majandusaasta aruandest. Tulevane esimees selgub umbes paarikümne minuti pärast.
Peagi selguvad teise vooru tulemused. Konkurentsist langenud Riina Sikkut märkis Delfile, et tema toetas nüüd Indrek Saart.
Teises voorus jätkavad Indrek Saar ja Lauri Läänemets.
446 hääletussedelit anti, 443 häält anti, neist üks oli kehtetu. Lauri Läänemets. 164 häält, Indrek Saar 157 häält ja Riina Sikkut 121 häält.
Valimistulemused selguvad.
Kõik võinuks olla teisiti - Kalvi Kõva arutleb, et tagantjärele arvab, et tema koha valimisnimekirjas oleks võinud saada hoopis Eiki Nestor, sest siis oleks Nestor riigikogus. Kõva leiab, et seda oleks Eestile vaja.
Kohal on ka Rainer Vakra, kellele Ossinovski oma kõnes personaalselt viitas. Nimelt mainis ta, et just Vakra plagiaadiskandaal oli üks põhjus, miks sotside valimistulemus riigikogu valimistel eriti hea polnud.
Rahvas koguneb saali tagasi. Peasekretär Kalvi Kõva tutvustab tegevusaruannet.
Hääletus algas, aega antakse 15 minutit.
Peagi hakkab hääletus pihta. Et esimeses voorus valituks saada, peab saama üle 50 protsendi häältest. Kui keegi seda ei saa, tuleb teine voor. Sinna pääsevad kaks parimat.
Sikkuti kõne võeti hästi vastu, aplaus oli pikk.
Sikkut ütleb, et erakonna juhtimine on meeskonnatöö ja ta tahab kindlasti ka teiste kogemusi kasutada, kui juhiks saab. "Võtame julgelt ette selle, et Eesti kestaks."
Sikkut ütleb, et peab olema siht ja plaan. Majanduse osas arvab Sikkut, et peame tegema tarka tööd ja leidma nutikad lahendused. "Minema julgelt edasi sellega, milles praegu head oleme - küberturvalisus, e-teenused. Oleme eeskujuks."
Mis oleks uued ideed? Sikkut räägib, et ligipääs arstiabile peab olema tagatud kõigile. Samuti arvab ta, et kõigil inimestel peaks olema mingi ametialane haridus. Lisaks ka taastuvenergiale üleminek.
Sikkut leiab, et ühiskond ei saa jaguneda võitjateks ja kaotajateks. Sotsid peaks tema sõnutsi seisma selle eest, et keegi ei jääks maha.
Sikkut märgib, et tema jaoks on sotsiaaldemokraatia tuum, et kõike koos teha. Ent praegu on muutuste laine, inimesed rändavad, tehnoloogia areneb jne. "Me ei kujuta ette, milline homne olema saab. See tekitab meis kõigis ebakindlust," märgib Sikkut. Ta arvab, et see põhjustab konservatiivide populaarsuse tõusu - tahetakse hoida millestki olemasolevast kinni.
Kõneleb Riina Sikkut. Endine minister leiab, et on vaja julgeid uusi ideid. Neid praegu pole. "Kogu mõttevahetus on keskendunud oma positsiooni hoidmisele, mitte sellele, kuidas kõigi jaoks parim Eesti luua."
Kõne lõpetuseks märgib ta, et sotsid ei muutu oma konkurentide sarnaseks ega kibestunuks.
Saar lubab, et juhiks valituks osutudes annab ta oma oskused jäägitult selle teenistusse, et kahe aasta pärast saaksid sotsid minna tunduvalt enesekindlamalt vastu kohalikele valimistele.
"Kust see viha tuleb," küsib Saar. Ta märgib, et äärmuslik poliitika kogub eriti palju populaarsust piirkondades, kus inimesed vaesemal järjel. Ta ütleb, et seetõttu tuleb pingutada regionaalpoliitikaga ja ebavõrdsust vähendada.
Ta peab praegust olukorda kriisiks, ent arvab, et saame sellest üle.
Nüüd on Indrek Saare kord. Ta meenutab seda, kuidas Indrek Tarandit mullu Toompeal rünnati. "Külvavad verbaalseid võmme vasakule ja paremale, külvavad viha," kirjeldab Saar seda, et nüüd on EKRE võimul.
Läänemets toonitab, et nad ei vali siin peaministrikandidaati, vaid ikkagi ühist meeskonda, kellega minna vastu järgmistele valimistele.
Läänemets rõhutab, et erakond peab seisma põhiõiguste eest, ent ka inimeste toimetuleku ja võrdsete võimaluste eest.
Läänemets kõneleb EKREst. "Me ei julge tunnistada, et kaotasime oma valijaid EKREle," ütleb ta. Tema meelest paljud inimesed ei mõista, millistest vabadustest sotsid räägivad.
"Me julgustasime inimesi suurelt mõtlema," selgitab Läänemets. Ta viitab usaldusele inimeste vahel.
Nüüd saavad kõneleda kandidaadid. Otsa teeb lahti Lauri Läänemets. Ta meenutab, et läks 2013. aastal tööle Väätsa vallavanemaks. "Kummikud, kuhu hüpata, olid väga suured." Praeguseks on tema sõnutsi seal piirkonnas sotside toetus ülisuur.
Ossinovski lõpetab oma kõne. Rahvas tõusis saalis püsti, et talle aplodeerida.
"On asju, mida poliitiliseks peenrahaks ei vahetata," ütleb Ossinovski inimõiguste kohta.
"Verbaalne seemnepurse," kritiseerib Ossinovski Postimehe rubriiki "Meie Eesti", kus pidevalt juttu sellest, et sündide arv peab kasvama. Ossinovski meelest diskrimineeritakse naisi, kel pole lapsi, nad on sunnitud tundma end vähemusena.
"Ühiskond peab selle olluse läbi seedima ja mida kiiremini, seda parem," põhjendab Ossinovski, miks avalikult EKREga vastandunud on.
Ossinovski räägib vastandumisest EKREga. Ta ütleb, et arusaamad on objektiivselt vastandlikud. "Väärtusküsimustes pole leplikku keskteed."
Nüüd meenutab Ossinovski Urmas Reinsalu umbusaldamise küsimust. Ta leiab, et oleks pidanud seda toetama. Taustaks, just Ossinovski oli ise see, kes erakonnakaaslastele soovitas, et sellega kaasa ei mindaks. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/ossinovski-sde-fraktsioon-reinsalu-umbusalduse-haaletusel-ei-osale?id=80871417
Ossinovski arvab, et õlleaktsiisi tõstmisega mind liigselt hoogu, kuna katteallikaid oli vaja.
Mainekahju kohta lõõbib Ossinovski, et peaks partei kontorisse panema seinale kirja - ei luba oma esimeest sotsiaalministeeriumisse.
"Kommunikatiivselt oli vigu palju," nendib Ossinovski alkoholipoliitika kohta ja tõdeb, et sotse peetakse nüüd "käskude ja keeldude" parteiks.
Nüüd räägib Ossinovski rangest alkoholipoliitikast ja aktsiisidest. Mäletatavasti oli see Ossinovski vastutusalas, mil ta oli tervise- ja tööminister. Ta ütleb, et valik oli, kas vilistada ametivandele ja tegeleda populaarsete asjadega või võidelda alkoholi liigtarbimisega. "Mina olen poliitikas selleks, et suuri asju teha," märgib Ossinovski. Ta viitab eri piirangute rakendumisele.
Hetkel peab kõnet Jevgeni Ossinovski. Ta kiidab, et Marina Kaljurand tõi Euroopa Parlamendi valimistel sotsidele kaks mandaati. Samas viitab ka riigikogu valimistele, mis läksid sotside jaoks kehvasti. Tulemust mõjutas tema sõnutsi Rainet Vakra plagiaadiskandaal ja Eesti 200 tõus.
Üldkogu algas hümniga. Hetkel on protseduurilised teated. Tutvustatakse päevakorda.
Kas päästjaks saab avalikkusele vähe tuntud vallavanem Lauri Läänemets, veteranpoliitik Indrek Saar või uustulnuk Riina Sikkut? LP tegi kõigi kolmega korralikud intervjuud. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kes-paastaks-sotsid-tombaks-sirgele-teele-tagasi-vankri-mis-juba-aastaid-kraavi-serval-koigub?id=86453447
https://g.nh.ee/dgs/loader.php#id=246629