Ratas ütles Delfile, et kutse Bilderbergi kohtumisele oli tõenäoliselt suures osas seotud Eesti eesistumisega Euroopa Liidu Nõukogus läinud aasta teisel poolel. "Tulenevalt sellest, et mina täitsin sel hetkel peaministri ülesandeid ja kohustusi, siis kindlasti oli see ma arvan üks põhjus, miks ma selle kutse siia sain," ütles Ratas Delfile. See tunnustus on tema sõnul aga eelkõige Eestile.

Bilderbergi kohtumiste eesmärk on Ratase kinnitusel olnud tugevdada Euroopa ja Põhja-Ameerika vahelist sidet. "Ma arvan, et kõik need kohtumised tegelikult kandsidki väga palju sellist transatlantilist mõõdet," sõnas ta.

Meeleolud kohtumistel olid Ratase sõnul positiivsed, väga palju rõhutati ühiseid väärtusi ja teemad, mida arutati, olid näiteks Ameerika Ühendriikide juhtroll, Venemaa küsimused, Saudi-Araabia ja Iraani teemad, Põhja-Korea, populistliku valitsuse saanud Itaalia, samuti tehisintellekt ja digitaliseerimine.

Kanadas värskelt lõppenud juhtivaid tööstusriike koondav G7 kohtumine, kus USA president Trump oma liitlastega taas pisut rohkem tülli läks, Ratase sõnul otseselt teemaks ei olnud. "Erinevate arutelude raames seda mainiti," märkis Ratas.

Tagasi Eestisse jõuab peaminister ööl vastu homset.

Bilderbergi kohtumised on äratanud viimase poole sajandi jooksul palju kahtlustusi ja on vandenõuteoreetikute ühed lemmikud. Viimased kinnitavad, et nendel osalejad hauvad niinimetatud Uue Maailmakorra plaane ja püüdlevad ülemaailmse valitsemise poole.

Alati on kohal ka protesteerijad, kes usuvad, et bilderberglased kujutavad endast ülemaailmset varivalitsust, mistõttu on turvameetmed kohtumistel karmid. Kohtumistel osalejad kinnitavad aga, et tegemist on lihtsalt aruteludega ühiskonna üle väljaspool poliitilist rambivalgust.

Mingeid protokolle või märkmeid räägitust aga ei tehta ning arutelude tulemust ei avalikustata, millest tuleb ka kahtlustus, et tegemist on rikaste ja mõjukate pahaendelise salaliiduga, millel on midagi varjata.

Bilderbergi grupp sai oma nime Hollandis Oosterbeekis asuva Bilderbergi hotelli järgi, kus koguneti esimest korda 1954. aasta 29. mail.

Teadete kohaselt on Bilderbergi grupi esmane eesmärk olnud aastate jooksul kõikehõlmav toetus lääne vabaturu kapitalismile, kuigi vandenõuteoreetikud usuvad, et püütakse kehtestada ülemaailmset fašismi või totalitaarset marksismi.

Seekordse kohtumise osalejate hulgas on riigitegelastest ja poliitikutest näiteks Serbia peaminister Ana Brnabić, Hollandi väliskaubandus- ja arengukoostööminister Sigrid Kaag, Soome parlamendi liige Elina Lepomäki (koonderakond), Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen, Belgia peaminister Charles Michel, Kreeka Uue Demokraatia Partei esimees Kyriakos Mitsotakis, Hollandi kuningas Willem-Alexander, Vatikani riigisekretär, kardinal Pietro Parolin, Eesti peaminister Jüri Ratas, Austria parlamendi liige Pamela Rendi-Wagner, Hispaania erakonna Ciudadanos esimees Albert Rivera, Suurbritannia parlamendi liige Amber Rudd, Hollandi peaminister Mark Rutte, Hispaania asepeaminister Soraya Sáenz de Santamaría, Türgi asepeaminister Mehmet Şimşek ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg.