Juba eile alustasid Linnuriigi elanikud ettevalmistustega veetõusuks, tõstes oma varad majas kõrgemale, samuti viidi ohutusse kohta sõidukid. Kui eile õhtul tõusis veetase esimeste majade vundamendini, siis täna hommikul tungis vesi ka elumajadesse, teatas päästeamet.

Sündmusele reageerisid päästjad ja politsei, kes tõid koostöös ühest majast kuivale alale viis inimest ja koduloomad. Keegi vigastada saanud ei ole. Samas piirkonnas on veetaseme tõusuga olnud probleeme ka eelnevatel aastatel.

Päästekeskus hoiab uputusaladel silma peal, vajadusel ollakse valmis reageerima ning inimesi abistama. Jõe vabastamise olukorda hinnatakse pidevalt, probleemiks on ummistuse ulatus ja kuhjunud jää ebastabiilsus, mis ei võimalda teostada näiteks jää õhkimist. Pärnu kesklinna sillast kuni Sindi uputusalani on Pärnu jõgi jääkaane all. Politsei on elamurajooni ligipääsuteed sulgenud, vältimaks loodusjõude uudistama tulevate autode ja inimeste kogunemist.

Mujalt maakonnast teateid üleujutatud aladest päästele laekunud ei ole.

Sündmuskohal viibiva Delfi fotograafi sõnul on olukord mõnevõrra maha rahunenud, kuid vett on endiselt piirkonnas äärmiselt palju. "Päästjad siin ütlesid, et võrreldes eelmise aastaga on olukord palju kehvem. Kui toona said inimesed end vee eest natukene kaitsta, siis see aasta ei olevat suurt midagi teha," ütles fotograaf.

Vaata videost, mida räägib päästetööde juht!

Samuti ei saavat päästjate sõnul olukorra päästmiseks sisuliselt ka hetkel midagi teha. "Ummistavat jäämassi lõhata ei saa, kuna see oleks liiga ohtlik. Sisuliselt tuleb praegu vaid oodata, kuni mass sulab või liikuma hakkab," lisas fotograaf.

Kuna Pärnu jõe alamjooksul on jääolud ettearvamatud ja jää võib mujalgi kuhjuda, tuleb jõeäärsete majade elanikel ennast võimalikuks kodust lahkumiseks või majade kaitsmiseks ette valmistada. Ohustatud piirkond on Pärnu lahte suubuvate jõgede äärsed asumid alates Torist kuni Pärnuni.

Inimestel tuleks kokku leppida võimalik alternatiivne majutuskoht, läbi mõelda esmatarvilikud esemed, mis endaga kaasa võtta ning väärtuslikum sisustus maja kõrgematele korrustele viia. Vajadusel korraldab majutuse kohalik omavalitsus. Kui vesi hakkab majja tungima, tuleb majast välja lülitada elekter.

Kui inimeste elu on otseses ohus, tuleb helistada hädaabinumbrile 112.

Ootame ka teie pilte üleujutustest rahvahaal@delfi.ee.