Rahvusringhääling tellis Tallinnasse Kristiine linnaossa Tuisu tänavale kavandatava ringhäälingumaja ehituseks kalkulatsioonid kolmelt ettevõttelt. Arhitektuuribüroo NAFTA arvestuste järgi läheb hoone ehitus maksma 55,3 miljonit, OÜ E-Konsult arvestusel 67,5 miljonit ja OÜ Eke Nora arvestuste järgi 70,9 miljonit eurot, ütles ERR-i juhatuse esimees Margus Allikmaa BNS-ile.

Allikmaa sõnul on hinnakalkulatsioonide puhul tegemist enam-vähem sellise suurusjärguga, millega ERR-i juhatus seni arvestanud on. "Me oleme varem rääkinud miljardist kroonist ja umbes sinna kanti nende kolme pakkumise keskmine ka ulatub," lausus Allikmaa.

Arvestatud on kõige kallimate viimistusmaterjalidega

ERR-i juhi sõnul on hinnakalkulatsioonid on koostatud arvestusega, et ehitusel kasutatakse kõige kallimaid viimistlusmaterjale.

"Näiteks võtsime kalkulatsioonid arvestusega, et majja paigaldatakse kõige kallim Taani santehnika ja me kasutame ripplagede viimistluses ehtsat terasvõrestikku. Samuti on hinnakalkulatsioonides arvestatud, et kogu majas on moodulpõrandad. Kui kusagil läheb midagi katki, saaks 50 korda 50 sentimeetrise mõõduga põrandamooduli välja tõsta ja asendada selle uuega. Moodulpõrand võimaldab ka kergelt põranda alla juhtmeid vedada," sõnas Allikmaa.

Ta tõdes, et tegelikkuses ERR nii kallite viimistlusmaterjalidega hoonet ehitama ei hakka ning lõppkokkuvõttes võib odavamaid materjale kasutades ehituse hinnast ligi kümnendiku kokku hoida.

"Põrandaliistud ei pea kindlasti olema roostevabast metallist, need võivad olla ka värvitud metallist või keraamilised. Siseaatriumisse kavandatud stuudiote välisseinad on praeguse lahenduse järgi kaetud paksu naturaalse paekiviga, mis on iseenesest ilus ja efektne, aga see lisab ka ehituse hinnale päris palju juurde. Ilmselt tuleb selliseid asju kalkuleerida ja otsustada, et naturaalse paekivi asemel võib viimistlusmaterjalina mingi lihtsama lahenduse välja mõelda," lausus Allikmaa.

Ta lisas, et ehituse hinda mõjutab kindlasti ka see, mis ehitusturul ja ehitusmaterjalide turul toimuma hakkab.

Stuudiotehnika hinna sees pole

Ringhäälingumaja maksumuse hinnakalkulatsioonid ei sisalda stuudiotehnikat, küll aga on sinna sisse arvestatud tehnika jaoks vajalikud kommunikatsioonid. "Kui me räägime liikuvast stuudiotehnikast, siis seda hinna sees ei ole. Hinna sees on olulised kommunikatsioonid ja ka näiteks valguslae konstruktsioonid, aga mitte prožektorit ennast," selgitas Allikmaa.

Rahvusringhäälingu juhi sõnul lähiajal ERR-i uue hoone ehitusega ilmselt alustada ei saa, kuna rahvusringhäälingu praegune eelarve ei võimalda ehituseks vajalikku laenu teenindada.

"Praeguses olukorras ei oleks vastutustundlik hakata jalgu trampima ja nõudma, et hakkame kohe ehitama. Täna me võime näeme kasvõi Eesti Rahva Muuseumi ehitusega seoses, kui keeruline on riigikogu otsusega paika pandud ehitust rahastada, siin tuleb mängu riigieelarve tasakaalu küsimus. ERM on meile mõneti jalgu jäänud. Kuid meie ei ole kordagi öelnud, et me tahame ringhäälingumaja ehitamiseks riigieelarvest suurt summat raha saada," rääkis Allikmaa.

Tema sõnul võiks ERR teenindada uue hoone ehitamiseks vajalikud laenud probleemideta ära juhul, kui rahvusringhäälingu eelarve oleks 2008. aasta tasemel.

"Praegu peaks meie eelarve natuke kosuma, et me saaksime ehitusega alustada. Praegu me tegutseme eelarvega, mille tase on jäänud sama suureks pärast aastatel 2008-2010 toimunud kärpeid. Ma ei taha öelda, et meie võimekus on praeguse eelarvega olematu, aga sellise rahakotiga ei oleks praegu tark otsus ehitust alustada. Kui me teaksime, et meie eelarve kasvab neli aastat järjest seitse protsenti, võib labida julgelt maasse lüüa. Siis me suudaksime teenindada ehituseks vajalikku laenu või maksta renti, juhul kui hoone ehitaks valmis näiteks Riigi Kinnisvara AS," tõdes Allikmaa.

Saadete arvelt raha betooni panema ei hakata

Ta märkis, et praegu puudub ERR-i eelarve kasvu osas selgus ja seega ei saa täna öelda, millal ringhäälingumaja ehitus võib alata. "Kui me ei tea, milline saab olema meie eelarve kasv lähiaastatel, ei julge me veel tormata. Et keegi ei saaks öelda, nagu me paneksime rahvusringhäälingu sisu asemel raha betooni. Meie ei taha sisu arvelt raha betooni panema hakata," lausus Allikmaa.

Rahvusringhääling saab tänavu riigieelarvest toetust 23,3 miljonit eurot. Mullu oli see summa 22,45 miljonit. Tänavu annab riik ERR-ile investeeringutoetust 1,9 miljonit eurot, mullu oli see 2,8 miljonit eurot. 2008. aastal sai ERR riigieelarvest kokku 451,6 miljonit krooni ehk 28,8 miljonit eurot.

ERR-i uus maja on kavas rajada Tallinna kesklinnast eemale Kristiine linnaossa Tuisu 21 kinnistule. ERR võtab ringhäälingumaja projekteerimisel aluseks arhitektuurikonkursi võidutöö, mille autor on Taani arhitekt Erik Nobel. Võitnud projekt näeb ette klaasist hoone, mille sisse on paigutatud läbipaistmatute seintega stuudiod.

Rahvusringhäälingu nõukogu esimees Hagi Šein ütles mullu novembris BNS-ile, et ERR jääb Tallinna kesklinnas asuvasse tele- ja raadiomajja veel vähemalt neljaks aastaks.