Tartu Ülikooli Psühhiaatrikliiniku psühholoog Katrin Pruulmann ütles ETAle, et tema pole reaalselt kohanud arvutist sõltuvaid lapsi, üksnes arvutisõltuvuse tõttu pole vähemalt Tartus lapsed arsti juurde jõudnud. “Arvutisõltlased võivad olemas olla, aga neid ei saada arvuti juurest nii kauaks ära, et arsti juurde viia,” lausus Pruulmann.

Tallinna Wismari haigla psühholoog Milvi Igalaan ütles ETAle, et temagi ei tea, et keegi oleks arstile oma arvutisõltuvuse üle kaebama läinud, küll on aga muude probleemidega, kas unehäirete või depressiivsete seisunditega kimpus olijail, olnud arvutisõltuvus kaasnevaks probleemiks. Igalaanele teadaolevalt on mõned emad siiski arstide käest sellekohast nõu küsinud.

Rahvusvahelises haiguste klassifikatsioonis diagnoosi “arvutisõltuvus” pole, see liigitatakse diagnoosi “sõltuvus hasartmängudest” alla.

Sõltuvus võib tekkida millest iganes — tegevustest, ainetest, suhetest jne. Pruulmanni andmeil on teada näiteks juhtum, kus inimesel oli tohutu tung kingi osta. Kui on piisavalt raha, siis ei häiri selline sõltuvus muidugi kedagi, märkis Pruulmann.

Sõltuvuse puhul kujuneb selle aine või tegevuse järele nii suur tung, et inimene ei suuda seda tungi kontrollida. Üheks põhisümptomiks igasuguse sõltuvuse juures on tolerantsuse kasvamine selle asja või nähtuse tarbimise suhtes: alkoholisõltuvuse juures kasvavad kogused, mängurluse puhul kasvab sellele kulutatud aeg. Ka on sõltuvuse üheks tunnuseks ärrituvus juhul, kui pole võimalik seda ainet või tegevust nii kasutada, nagu tahaks.

Igalaan märkis, et tõenäoliselt on olemas ka inimesed, kellel on suurem oht sattuda sõltuvusse kui teistel. Kellel on suurem kalduvus erinevatele psüühikahäiretele, need satuvad ilmselt kergemini ka sõltuvusse, lausus Pruulmann.

Pruulmann märkis, et alkoholisõltuvuse puhul on küll teada geneetiline eelsoodumus, aga kas ka muude sõltuvuste puhul, ei saa kindlalt väita.

Kindel ohu märk on Pruulmanni sõnul see, kui lapsel hakkavad kooliasjad tegemata jääma sellepärast, et ta istub vaid arvuti taga. Lapsevanem peaks kursis olema sellega, millega laps õhtute kaupa arvuti taga tegeleb — kui laps surfab internetis ja tahab maailmast midagi teada saada, siis selles pole ju midagi halba, aga kui juba silmad ja tugiaparaat kannatama hakkavad, siis peaks samuti sekkuma.