Vaatamata pidevale sulale võib tänavust talve meie tingimustes ikkagi täiesti tavaliseks pidada, leiab Nikolai Laanetu metsakaitse- ja uuenduskeskusest. “Lumest on praegu suhteliselt puhas vaid Põhja-Eesti ja Läänemaa. Kesk- ja Lõuna-Eestis valitseb aga täiesti normaalne talv,” ütles ta Eesti Päevalehele.

Laanetu sõnul pehme talv soodne eriti metskitsedele. “Kitsed ei pea madala lume tõttu rohupuhmaste väljakraapimiseks nii palju vaeva nägema kui külmemate ja paksema lumekihiga talvede korral,” selgitas ta. Sama lugu olevat põtradega, kes muidu peavad valdavalt toituma oksavõsudest.

Metsakaitse seisukohast pole soojemad talved eriti kiita, kuna siis kipuvad põdrad kevadeti rohkem metsa kahjustama. “Kui on pehme talv ja põdrad on pidevalt puhmastest toitunud, siis kevadel tekib neil vajadus puukoore järele. Eriti kahjustavad nad siis kuusenoorendikke ja mände,” seletas Laanetu.

Pehme talv pole siiani suutnud häirida sügavalt põõnavaid pruunkarusid. “Karusid suured sulad üles ei aja. Tavaliselt lahkuvad nad pesast ennekõike häirimise või siis küljealuse märjaksmuutumise pärast,” teadis Laanetu.

Küll võivad suladega aktiivseks muutuda ärksama talveunega ja tundlikumad kährikud. Kaja Kübar Nigula loomade turvakodust kinnitas, et kährikud hakkavad pooluniselt metsas ringi liikuma siis, kui küljealune märgub. “Sel juhul on raske eristada, kas uimane loom on marutaudis või mitte,” lausus Kübar.

Kübar kinnitas, et nende hoole alla pole viimasel ajal pehme ilma tõttu üles ärganud loomi toodud. “Talve algstaadiumis toodi meile kaks ärganud siili, kes siin praegu oma talveund rahulikult edasi magavad,” märkis ta.