On leitud, et mitmed vaimse tervise probleemid on seotud soolestiku mikrobioomi düsbioosiga. Samuti näitavad uuringud soolestiku bakterite koosseisu muutust stressi tõttu. Kuigi me teame, et bakterid võivad põhjustada haigusi, tekib küsimus, kas nad võivad aidata meil ka paraneda?1

  • Psühhobiootikumid on spetsiifiline alamkategooria probiootikumidest, mille eesmärk on toetada vaimset tervist.

  • Tervisliku soolestiku mikrobioomi hoidmine ja toetamine võib olla oluline mitte ainult seedimise ja üldise tervise tagamiseks, vaid ka meie meeleolu ja emotsionaalse heaolu jaoks.

  • Psühhobiootikumid, mõjutades närvisüsteemi ja tasakaalustades soolestiku mikrobioomi, aitavad toetada tervislikku stressireaktsiooni ja parandada meeleolu.

  • Psühhobiootikumid – kas tulevikumuusika või juba tänapäeva tegelikkus? Loe ja saa teada!

Kuigi mõiste „psühhobiootikum“ võib olla laiemale avalikkusele suhteliselt uus, tuntakse seda teadlaste seas ja kitsamas erialavaldkonnas juba mõnda aega ning seda on ka uuritud.

Täpsemalt on psühhobiootikumid probiootikumide kitsam valdkond, mis on suunatud vaimsele tervisele. Kui probiootikumid üldiselt hõlmavad mikroorganisme, peamiselt baktereid, mis on kasulikud seedesüsteemi tervisele, siis psühhobiootikumid on sellised mikroorganismid, mis mõjutavad otseselt vaimset heaolu. Näiteks suudavad need parandada meeleolu, vähendada ärevust ja stressi ning toetada kognitiivseid funktsioone.1

Soolestik kui meie teine aju!

Kas oled mõnikord tundnud, justkui sinu soolestik oleks otseselt seotud ajuga? Praeguseks on hästi teada, et emotsioonid võivad tõepoolest mõjutada seedesüsteemi. Kui tunneme end ärevana või stressis, võib see põhjustada kõhus ebamugavustunnet, kõhulahtisust või isegi iiveldust. See on hea näide sellest, kuidas meie vaimne seisund võib mõjutada meie seedimist.

Teisalt võib ka seedeprobleemide esinemine mõjutada meie meeleolu ja vaimset tervist. Kui meie seedimine on häiritud, võib see mõjutada toitainete imendumist ja mikroobide tasakaalu soolestikus, mis omakorda võib mõjutada neurotransmitterite tootmist ja närvisüsteemi funktsiooni. See võib põhjustada stressi, viia meeleolukõikumiste ja ärevuseni.

Stressi ja meeleoluhäirete kontekstis on äärmiselt huvitav asjaolu, et umbes 90% serotoniinist toodetakse just soolestikus! Serotoniin on neurotransmitter, mis mängib olulist rolli mitte ainult meeleolu reguleerimisel, vaid ka une, söögiisu ja valu tajumise kontrollimisel.

Seega tervisliku soolestiku mikrobioomi hoidmine ja toetamine võib olla oluline mitte ainult seedimise ja üldise tervise tagamiseks, vaid ka meie meeleolu ja emotsionaalse heaolu jaoks.1

Kas bakterid võivad dikteerida meie meeleolu?

Teadlased on kindlaks teinud, et meie soolestikus elavad mikroobid võivad suhelda ajuga piki soolestiku-aju telge (gut-brain axis) mitme otsese ja kaudse signaaliülekande kaudu. Teadusuuringud näitavad, et meie soolestiku mikroobid suudavad mõjutada seda, kuidas meie aju toimib, kuidas me stressile reageerime ning isegi seda, missugune on meie uni, meeleolu ja käitumine. Psühhobiootikumid, mõjutades närvisüsteemi ja tasakaalustades soolestiku mikrobioomi, võivad aidata reguleerida seda, kuidas reageerime stressile, aidata kaasa emotsionaalsele tasakaalule ja parandada meeleolu.2

Toidu mõju vaimsele tervisele

Et oma vaimset heaolu ja kognitiivset tervist toetada, ei tohiks alahinnata juba tuttavaid praktikaid, nagu tasakaalustatud toitumine, värskes õhus viibimine, puhkus ja suhtlus lähedastega. Täpsemalt just toiduga on võimalik väga palju ära teha, et meie mikrobioom sisaldaks kasulikke psühhobiootilisi baktereid. Toiduained, mis soodustavad selliste bakterite kasvu, hõlmavad oomega-3-rasvhappeid sisaldavat rasvast kala, täisteratooteid, köögivilju, marju, fermenteeritud toite, pähkleid ja seemneid.1

Psühhobiootilisi kasulikke baktereid on võimalik saada ka kapslina

Hea uudis on see, et psühhobiootikumid ei ole tulevikumuusika, vaid pigem juba tänapäeva tegelikkus. Hiljuti jõudis ka Eesti turule toidulisand, mis sisaldab ainulaadset psühhobiootilist bakteritüve, koos safrani ja B6-vitamiiniga.

Serenitas on revolutsiooniline kolm-ühes-lahendus stressi vastu! See sisaldab:

  • Bifidobacterium longum 1714® bakteritüvi (1 miljard CFU) – töötatud välja koostöös arstide ja teadlastega ühes maailma juhtivas mikrobioomiuuringute keskuses Iirimaal. See on patenteeritud ja kõige laialdasemalt uuritud psühhobiootiline bakteritüvi maailmas, millel on kliiniliste uuringutega tõestatud efektiivsus stressireaktsiooni ja sellega seotud sümptomite reguleerimisel.2;3

  • Safraniekstrakt (Safr’Inside 30 mg) – aitab lõdvestuda ja leevendada stressisümptomeid, sealhulgas meeleolulangust. Kõrgeima biosaadavusega ekstrakt.4

  • B6-vitamiin (1,4 mg 100% NRV) – toetab normaalset närvisüsteemi funktsioneerimist.

Serenitas sobib ideaalselt perioodideks, kui stressist tingitud unehäired, meeleolulangus, kurnatus, ärrituvus või ärevus segavad igapäevaelu, tööd või õppimist.

Kapsli kujul manustatavat toidulisandit tuleb võtta kord päevas koos klaasi veega, soovitatavalt 30–60-päevase kuurina.

Serenitas on saadaval Apotheka ja Benu apteekides ning e-apteekides.

Astu julgelt samm parema tervise suunas – Serenitas on sulle stressi korral toeks!

NB! Serenitas on 2024 Buduaari ilulemmik nutrikosmeetika valdkonnas!

SYMBIOSYS Serenitas® on toidulisand, mis ei asenda tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist ega tervislikku eluviisi. Kasutamiseks alates 12. eluaastast. Toime rasedusele ega imetamisele pole teada. Lisainfo: Biocodex OÜ

Viited

(1) Madison, A., Kiecolt-Glaser, JK. Stress, depression, diet, and the gut microbiota: human-bacteria interactions at the core of psychoneuroimmunology and nutrition. Curr Opin Behav Sci. 2019 Aug;28:105-110.

(2) Allen, A., et al. Bifidobacterium longum 1714 as a translational psychobiotic: modulation of stress, electrophysiology and neurocognition in healthy volunteers. Transl Psychiatry 6, e939 (2016).

(3) Wang, H., et al. Bifidobacterium longum 1714™ Strain Modulates Brain Activity of Healthy Volunteers During Social Stress. Am J Gastroenterol. 2019 Jul;114(7):1152-1162.

(4) Jackson, PA., et al. Effects of Saffron Extract Supplementation on Mood, Well-Being, and Response to a Psychosocial Stressor in Healthy Adults: A Randomized, Double-Blind, Parallel Group, Clinical Trial. Front Nutr. 2021 Feb 1;7:606124.

 

 

 

 

 

 

Jaga
Kommentaarid