Tulistamine Viinis
Austrias Linzis peeti kinni mees, kes usutakse olevat seotud terrorirünnakuga Viinis, teatasid mitmed kohalikud väljaanded. Politsei seda esialgu ei kommenteerinud, aga kaudselt kinnitas seda Linzi aselinnapea Markus Hein: „See kinnipidamine näitab, et ka Linz ei ole islamistliku terrori ohu eest kaitstud.”
https://epl.delfi.ee/arvamus/holger-molder-viinist-prantsusmaa-ja-viini-terrorirunnakud-panevad-proovile-kogu-euroopa-uhtsuse?id=91559427
Kohaliku aja järgi täna keskpäevaks ei olnud haavata saanutest keegi enam akuutselt eluohtlikus olukorras. Haavata saanud politseiniku seisund on kriitiline, aga mitte eluohtlik. Kuus inimest lasti haiglast koju.
Pealtnägija ütles ajalehele Die Presse, et nägi eile Viinis ainult üht ründajat. „Ta läks kuni Schwedenplatzini ja tuli siis uuesti tagasi,” ütles mees. Politsei tulistas seejärel ründajat Ruprechtskirche kiriku juures. „Möödujad püüdsid veel esmaabi anda,” kirjeldas mees olukorda. Tema sõnul pärast ründaja surma enam ei tulistatud.
Siseminister Nehammeri sõnul oli ründajal Austria ja Põhja-Makedoonia topeltkodakondsus. Siseminister kinnitas, et 20-aastane ründaja postitas enne rünnakut Instagrami foto, millel ta on kujutatud kahe relvaga, mida ilmselt hiljem rünnakus kasutati. Ebaselgeks jääb, kas ta postitas ka truudusvande Islamiriigile ning jagas videoid rünnakust Prantsuse satiiriajakirja Charlie Hebdo toimetuse vastu. Põhja-Makedoonia siseministeerium kinnitas, et teeb seoses rünnakuga Austriaga koostööd.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eestlane-viinis-kohalikud-on-terrorirunnakust-sokis-keegi-ei-osanud-seda-oodata?id=91558915
„Sügavalt murelikuna pöördun ma teie poole sellel süngel tunnil. Eile õhtul mõrvati külmavereliselt neli kaitsetut tsiviilisikut: üks vanem härra, üks daam, üks noor mees ja ettekandja. Noor, vapper võimuesindaja, kes end ründaja teele ette seadis, on praegu ravil,” ütles Austria liidukantsler Sebastian Kurz. „Me ei lase end hirmutada. Me kaitseme oma põhiväärtusi. Ründajad otsitakse üles, neid jälitatakse ja neile määratakse õiglane karistus.” Kurzi sõnul toimub võitlus rahu ja barbaarsuse vahel.
Siseminister Karl Nehammeri sõnul lasti eile Viinis tulevahetuse käigus maha 20-aastane põhjamakedoonlane, keda oli karistatud terroristlikku ühendusse kuulumise eest. Tema lähikond on hoolika uurimise all: öösel toimus üle 15 läbiotsimise ja vahistati mitmeid isikuid, sealhulgas kaks St. Pöltenis. 2019. aasta 25. aprillil mõisteti ta 22 kuuks vangi katse eest reisida Süüriasse ja seal Islamiriigiga ühineda. Sama aasta 5. detsembril lasti ta tingimisi vabadusse kui noor täiskasvanu.
Austria valitsuse eriistungil kuulutati välja kolmepäevane riiklik lein alates tänasest kuni neljapäevani. Täna kohaliku aja järgi kell 12 mäletatakse ohvreid minutilise vaikusehetkega.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron kirjutas Twitteris austerlastele saksakeelse kaastundeavalduse, milles öeldakse: „Meie, prantslased, jagame austerlaste šokki ja leina pärast rünnakut nende pealinnas Viinis. Pärast Prantsusmaad on see nüüd sõbralik riik, mida rünnati. See on meie Euroopa. Meie vaenlased peavad teadma, kellega neil tegemist on. Me ei anna alla.”
Kümnel inimesel on keskmised ja kergemad vigastused. Lisaks sellele on patsiendid šokis.
Seitsme raskelt haavata saanud inimese seisund on viimastel andmetel eluohtlik. Kokku on ravil 17 ohvrit peamiselt kuuli-, aga ka lõikehaavadega. Haavatute isikute kohta informatsiooni ei anta.
Kõik sünagoogid Austrias on suletud. Lisaks sünagoogidele puudutab see Viinis ka näiteks koššerrestorane ja -poode ning juudi koole. Nende valvet on üle riigi tugevdatud.
Haavatud on seitsmes Viini haiglas tugevdatud politseivalve all.
Rünnakuga seoses on teenistuses tuhat politseinikku, sealhulgas ka Alam-Austria ja Burgenlandi liidumaadest. Kindlustatakse linna infrastruktuuri ja avalikku ruumi. Objektide kaitseks on kaasatud 75 Bundesheeri sõdurit, teatas siseminister Nehammer.
Haavata saanud politseiniku seisund on „kriitiline stabiilne”. Võimude teatel on 28-aastane ja töötas Viini südalinna politseiinspektsioonis.
Austria siseminister Karl Nehammer kinnitas uudisteagentuurile APA, et Ottakringi kliinikus suri naine vanuses 40-50 aastat, millega kasvas eilse tulistamise ohvrite arv neljale. Nende hulgas on kaks meest ja kaks naist. Siseministeeriumi esindaja Harald Sörösi sõnul arvestavad võimud maksimaalselt nelja kahtlusalusega. Siseministeeriumi teatel toimus öösel ja varahommikul mitmeid läbiotsimisi ja mitmeid isikuid peeti ka kinni.

Ründaja, kelle politsei pärast rünnakut maha lasi, oli 20-aastane Põhja-Makedooniast pärit mees, keda oli varem karistatud katse eest minna Süüriasse, et liituda Islamiriigiga.

Siseminister Nehammer ütles kohaliku aja järgi täna hommikul alanud pressikonverentsil, et tegemist oli vähemalt ühe islamisti toime pandud rünnakuga. Sellist olukorda ei ole Nehammeri sõnul Austrias kunagi varem olnud ja see olevat katse nõrgestada riigi demokraatlikku ühiskonda. Ründajal oli pommivöö, mis osutus mulaažiks, ja automaat. Ründaja oli terroriorganisatsiooni Islamiriigi poolehoidja. Täpsemalt ei saa temast uurimistehnilistel põhjustel rääkida. Ei saa välistada ka teiste kahtlusaluste olemasolu, teatas Nehammer Austria ringhäälingu ORF-i vahendusel.

Viini politseipresidendi Gerhard Pürstli sõnul tehti ründaja kahjutuks kell 20.09. Ründaja korter avati lõhkeine abiga ja otsiti läbi, teatas avaliku julgeoleku peadirektor Franz Ruf. Politsei platvormile on üles laetud üle 20 000 video, millest on läbi vaadatud viiendik.

Nehammeri sõnul uuritakse endiselt, kas ründajaid oli rohkem. Paljud ohvrid on endiselt haiglas või šokis, teatas Pürstl, kelle sõnul hukkus rünnakus kolm inimest, kaks meest ja üks naine.

Viini liidumaa politseipresident Pürstl sai eile kohaliku aja järgi kell 20 telefoni teel teate, et üks mees tulistab haavlipüssist. Eriüksus saadeti Seitenstettengassele sünagoogi juurde. Seal toimus tulevahetus, kus üks politseinik sai raskelt haavata, teatas Pürstl.

Tänaval oli rünnaku ajal palju inimesi, kes nautisid mahedat ilma viimasel õhtul enne karmi koroonakarantiini taaskehtestamist. Politsei teatel oli kuus sündmuspaika Seitenstettengasse vahetus läheduses, sealhulgas Morzinplatzil, Salzgriesil, Fleischmarktil, Bauernmarktil ja Grabenil.

Veidi pärast kella 1 öösel peetud pressikonverentsil kutsus Nehammer Viini elanikke üles kodus püsima. Eriti soovitas ta vältida kesklinna. Kooliõpilased peaksid täna võimaluse korral koju jääma, aga koolid ja lasteaiad on siiski avatud vanemate jaoks, kellel ei ole võimalik laste järele vaadata.

Öösel toimus ulatuslik politseioperatsioon. Osales 150 eriüksuse Cobra ja 100 eriüksuse WEGA liiget, peale nende ka tavapolitseinikud. Avaliku julgeoleku peadirektor Ruf ütles, et julgeolek tagatakse kogu olemasoleva jõuga. Koostöös naaberriikidega kontrollitakse Austria piiri ületajaid.

Inimestel, kes kesklinnas varjusid, paluti helistada hädaabinumbrile. Politsei palus videoid ja fotosid jagada mitte sotsiaalmeedias, vaid laadida need üles politsei võrguplatvormile.

Kas rünnaku sihtmärk oli lähedal asuv sünagoog, seda ei saa veel kinnitada. Austria liidukantsleri Sebastian Kurzi sõnul ei saa antisemiitlikku rünnakut välistada.

Kurzi arvates oli kindlasti tegemist terroriaktiga, mis oli väga professionaalselt ette valmistatud.

Aktiveeriti ka Austria kaitsevägi Bundesheer, mis võttis üle objektide kaitse pealinnas.

Kohe hakati ka spekuleerima rünnaku džihadistliku tausta kohta. Islamistlikke veebilehti jälgiv USA ettevõte SITE teatas, et ühe džihadisti sõnul oli rünnak „osa arvest” Austria osalemise eest USA juhitud koalitsioonis.

Saksa ajaleht Bild kirjutas, et tõenäoline süüdlane on Islamiriigi toetaja. Ta olevat rünnakust eile Instagramis teatanud.
Tunnistaja videolt oli näha, kuidas üks ründajaid sünagoogi lähedal mööda tänavat ringi käib, karjub ja inimeste pihta tule avab. Teistest videotest võis näha paanikas inimesi rünnakupaigalt põgenemas.

Ameerika ja Euroopa riigipead mõistsid rünnaku hukka ja avaldasid Austriale kaastunnet. Teiste seas tegi avalduse Prantsuse president Emmanuel Macron, kellel on tulnud viimastel nädalatel silmitsi seista mitme rünnakuga oma kodumaal. "See on meie Euroopa," lausus ta. "Meie vaenlased peavad mõistma, kellega neil tegu on. Me ei kavatse taganeda."