Soome on kogunud lisaks meditsiinilisele varustusele ka teravilja, põllutööriistasid ja toormaterjali laskemoona valmistamiseks. Sarnaselt Soomele varusid külma sõja ajal tagavara ka Norra, Rootsi ja Taani, kuid hülgasid kogutu konflikti lõppedes.

Kui koroonaviirus Soome jõudis, hakkas riik kogutut kasutama. Soome tegi seda esimest korda pärast II maailmasõda. “Soome on alati valmis suureks katastroofiks või III maailmasõjaks,” ütles Magnus Hakenstad, Norra kaitseuuringute instituudi õppejõud.

Kaks nädalat tagasi palus Soome sotsiaal- ja terviseminister, et kogutud maskid saadetaks haiglatesse. Maskid on küll vanad, aga töötavad isikukaitsevahendina. Pole selge, kui palju maske või muud meditsiinilist varu Soomel on. Lisaks pole riik öelnud muude varude osakaalu ja ilmselgelt on salastatud ladude asukohad. Väidetavalt on riigil aga võrgustik ladusid, millele pandi algus 70 aastat tagasi. Seega on Soome võrreldes teiste riikidega pisut paremas olukorras.

Näiteks USA-s on puudus isikukaitsevahenditest, sealhulgas näomaskidest. Lisaks pole riigil piisavalt hingamismasinaid.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!