Need, keda on testitud, võidakse lubada tagasi tööle, kui nad on paranenud ja testid näitavad, et nad on immuunsed, mis annab Suurbritanniale järkjärgulise tee täielikust liikumiskeelust välja.

Kui hindamine näitab, et test on täpne, saab riikliku tervishoiuteenistuse personal selle oma kasutusse lähinädalatel. Muu elanikkond võib saada sellele ligipääsu interneti ja apteekide kaudu.

Suurbritannia peaminister Boris Johnson nimetas teste, mis näitaksid, kas inimesel on koroonaviirus, olukorda täielikult muutvateks. Need võimaldavad inimestel teada saada, et neil ei ole enam ohtu viirust saada ega levitada.

„Me suurendame massiliselt oma testimisprogramme, ostes tohutu arvu teste,“ ütles Johnson. Valitsus on tellinud 3,5 miljonit testimiskomplekti vähemalt kolmelt kommertstarnijalt. Inglismaa rahvaterviseteenistuse nakkusteenistuse direktor Sharon Peacock ütles eile parlamendikomiteele, et komplektide valideerimine peaks lõppema sel nädalal.

Test otsib immuunsüsteemi viirusele reageeringu põhimarkereid. Komplektid suudavad need tuvastada sõrmeotsast võetavast veretilgast. „Kasutamiseks on ostetud mitu miljonit testi. Me peame neid laboratooriumis hindama, sest need on uhiuued tooted, et olla kindel, et need töötavad, nagu väidetakse,“ ütles professor Peacock Briti parlamendi teaduse ja tehnoloogia valikkomiteele.

„Kui neid on katsetatud, ja see juhtub sel nädalal, ja suurem osa teste saabub, jagatakse need laiali kogukonda, kus hakkab olema mehhanism testi tellimiseks Amazoni kaudu, test viiakse läbi kodus ja saadetakse siis tagasi, et näha, kas need on positiivsed või negatiivsed,“ ütles Peacock.

Võrreldes tehnoloogiat rasedustestiga ütles Peacock, et inimeste jaoks on lihtne oma silmaga „ridu lugeda“, et teada saada, kas nad on nakatunud, kuigi testi teine versioon võib nõuda näiteks apteeki minekut, et verd analüüsida.

„Kui teil on antikehad, teate te, et teil on nakkus. See ei ole ainult võtmetähtsusega töötajatele, see on tavaelanikele. Me ootame, et aja jooksul on osa elanikkonnast positiivne ja see lubab neil minna tagasi tööle,“ ütles Peacock. „Ma arvaksin, et tuleb absoluutselt minimaalne tasu, kui tasu üldse tuleb. Hind võib olla takistus nende testide kättesaadavusele inimeste jaoks.“

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!