Öösel kell 3 sai politsei väljakutse Telliskivi tänavale, kus oli lastud kahte taksojuhti. Kokku oli laskja teinud 11 lasku püstolist TT. Politsei ning kiirabi saabusid sündmuskohale viie minutiga. Hiljem ilmnes, et ühes taksos viibis tagaistmel kuriteo tunnistaja, kes kutsus politsei ning elustas lastud taksojuhti.

Öötundidel ning hommikupoolikul tegutsesid Telliskivis kriminalistid, et koguda juhtunu kohta asitõendeid. Tänav oli liiklusele suletud ning mitmed hooned lindiga ümber piiratud. Paralleelselt tegutses politsei laskja elukoha ning teiste temaga seotud aadresside kontrollimisega. Sündmuskohal viibisid Põhja prefektuuri operatiivjuht Janek Laaneväli, kes lubas veel enne kella 9 ajakirjandusele, et politsei annab endast kõik oleneva, et tulistaja kiirelt tabada.

Delfi ja Eesti Päevalehe ajakirjanik kirjeldas hommikul, et sündmuskohal on näha mitmeid politseiautosid ja üleni valgetes riietes kriminaliste ümber kahe takso, millest üks on Takso 24 kirjadega. Tema sõnul tehakse perimeetrit Telliskivi tänaval üha laiemaks ja uudistajaid aetakse sündmuskohalt eemale. Algatati kohe ka kriminaalmenetlus, mida juhib Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Katrin Pärtlase. Pärtlase lausus hommikutundidel: „Võime juba esialgse info pinnalt kinnitada, et pärast kahtlustatava tabamist, taotleb prokuratuur tulistaja vahi alla võtmist,“ lisas prokurör Pärtlas. Menetlust alustati mõrvakatse paragrahvi alusel.

Videod peamiseks asitõendiks

Telliskivi loomelinnaku haldusjuhiga ühendust võttes, rääkis ta, et andis turvakaamerate salvestused üle politseile. Just nendest videotest saigi menetluse võtmetõend, mille alusel prokurör Pärtlas hiljem ütles, et kahtlus leidis kinnitust just tänu selgele kaamerasalvestusele.

Delfi suhtles ka teiste äridega, mis Telliskivi tänavale jäävad. Tasub märkida, et vastas asuva Telliskivi 57 ärihoone tänavapoolne kaamera ei töötanud ning ümbritsevadel majadel polnudki kaameraid või olid suunatud vaid oma klientidele ning mitte tänavale.

Samal ajal kui ajakirjandus püüdis teada saada nii hukkunud taksojuhi isikut - selleks osutus 32-aastane Maksim - ning arvatava tulistaja persooni, toimusid üle Tallinna haarangud. Hiljem kirjeldas Põhja prefekt Kristian Jaani, et käidi kontrollimas nii transpordisõlmesid, et veendada selles, kas kahtlusalune pole maalt lahkunud ning käidi ka tulistaja koduste juures teda otsimas.

Isik tuli avalikuks

Politsei tegi tulistaja isiku avalikuks keskpäeval. 30-aastane Raivo, kellele hiljem pandi juurde ka perekonnanimi Jürimäe. Avaldati ka teised tundemärgid: eesti keelt rääkiv, tumedapäine, ligi 175 cm pikkune saleda kehaehitusega. Seljas oli tal saatuslikul ööl musta-valge triibuline särk.

Raivo Jürimäe töötas taksojuhina ettevõttes Vaba Takso, kuid ka enne seda oli tal värvikas karjäär: mees oli ametit proovinud nii kaugmaa autojuhina Eestis kui ka Rootsis, vangivalvurina Tallinna vanglas ning kukkunud välja Sisekaitseakadeemiast.

Tema endine tööandja rääkis Delfile, et mees oli agressiivse sõnakasutusega ning kuigi ta füüsiliselt kellelgi viga ei teinud, tegi ta oma kolleegidele suisa tapmisähvardusi. Tema eelmine töösuhe lõppes 2018. aasta lõpus. Omavahel jäid klaarimata võlad ning endine tööandja Eincar OÜ pöördus kahjunõudega tänavu kevadel Jürimäe vastu kohtusse. Kohtumenetlus lõpetati kompromissiga ning mees pidi tasuma 700-eurose kahjunõude.

Mehe endised koolikaaslased kommenteerisid, et tegemist oli vaikse ja omaette hoidva inimesega. Kuigi ta oli tulise keelepruugiga, ei olnud tal teadaolevalt probleeme alkoholi või narkootikumidega. Mehe karistusregister oli samuti puhas. Siiski ei osanud mitte keegi rääkida sellest, kas mehel oli probleeme lähedastega, mõni 700 eurost suurem tasumata võlg...

Jäljed viisid Nabalasse

Pärast Raivo foto avalikustamist hakkas politseisse tulema ohtralt vihjeid mehe võimaliku asukoha kohta. Politsei kontrollis mitmeid vihjeid ning viimaks laekus kõne Nabala külast Harjumaal. Hädaabinumbrile helistas meesterahvas, kes teatas, et nägi Raivo fotole ning isikukirjeldusele vastavat inimest istumas Nabala bussipeatuses, käes relv. Helistaja käis ka lähemalt uurimas, kas tegemist on Raivoga, veendus ka selles, et klappisid ka rõivad, mis tal seljas olid. Saades aru, kellega tegu, tegigi mees kõne politseisse ning lahkus ise sündmuskohalt.

Kõnele reageerisid politseinikud. Kristian Jaani kirjeldas, et kohale saabunud patrull veendus samuti koheselt, et bussipeatuses konutas üle Eesti tagaotsitav Raivo Jürimäe. Jürimäel tekkis politseipatrullidega silmside. Mõne hetke vaadati üksteisele otsa, patrullpolitseinik silmas mehe käes relva ning siis sooritas Jürimäe enesetapu.

Kuriteo motiiv arusaamatu

Prokurör Katrin Pärtlase ütles, et seoses isiku surmaga menetlus lõpetatakse. Siiski soovitakse enne menetluse lõppu välja selgitada põhjus, miks Jürimäe relva haaras ning 32-aastase ametikaaslase maha lasi ning teise üliraskes seisundis haiglasse saatis. Oli see klaarimata võlg? Taksomaffia tegevus? Mõni lahendamata tüli isiklikus elus? Või lasigi Jürimäe ilma motiivita, täiesti suvaliselt ja valimata, teise inimese maha?

Ajakirjanikud küsisid sündmustele järgnenud pressikonverentsil, mis toimus Jürimäe elus tema viimastel päevadel. Politsei sõnas, et lähedastega on suheldud, kuid täpsemalt ei soovita kommenteerida, millised need suhted olid või mida mees paari päeva jooksul tegi.

Mehe register oli ju näiliselt puhas - vaimset ebastabiilsust politsei ei kahtlusta, sest mehele oli väljastatud relvaluba ja vaid üks liiklusrikkumine ei tee ju kellestki mõrvarit.

Siiski seisab nüüd uurijatel ees töö, et panna sekundi täpsusega paika sündmused, mis täna öösel Telliskivis hargnema hakkasid. Pärast laskmist Balti jaama suunas põgenenud Jürimäed enam elavate hulgas ei ole, mistõttu on uurijate töö sedavõrd keerulisem.

Noorena oli Jürimäe tagasihoidlikuma eluviisiga

Jürimäe üks Kehtna põhikooliaegne koolikaaslane märkis, et säärane uudis Jürimäe kohta tuleb üllatusena. "Koolis ei viidanud küll miski sellele, et võiks nii käituda," märkis ta. Jürimäed kirjeldas koolikaaslane tagasihoidliku ja igati normaalsena. Sama tõi välja teine koolikaaslane.

"Nii palju, kui ma mäletan, oli tegemist vaikse ja tagasihoidliku poisiga, kes millegi poolest silma ei jäänud," sõnas ta. Koolikaaslane lisas, et ehk polnud Jürimäel küll kõige terasem, aga sai kõigega koolis hakkama ning probleeme tal polnud.

Ta märkis, et kuigi sellest, millal nad Raivoga ühes klassis õppisid on üle kümne aasta möödas, siis tundis ta klassivenna kohe pildilt ära. "Kui ma uudistes tema pilti nägin, siis see võttis ikka üdini seest läbi hetkeks. Tundes ja mäletades teda kunagisest asjast, on see paras pauk," nentis ta.

Pärast Kehtna kooli läks Jürimäe Rapla täiskasvanute gümnaasiumisse, mille ta 2009. aastal lõpetas, sealt edasi viis tee mereväe ajateenistusse ja sisekaitseakadeemiasse. Mereväe teabeohvitser Karl Alfred Baumeister kinnitas, et Jürimäe oli 2013. aastal mereväes ajateenistuses, kus ta spetsialiseerus autojuhi erialale. "Teenistuses probleeme ei olnud," märkis Baumeister. Üks tollane koolikaaslane tõdes sarnaselt põhikooliaegsetele kaaslastele, et midagi Jürimäest väga meeles ei ole. Ainsana meenus Jürimäe ülbe iseloom.

Jürimäed paistis julgeolek huvitavat, kuna läks ka sisekaitseakadeemiasse õppima. Seda kooli ta ei lõpetanud, vaid lõpueksamid jäid sooritamata. Jürimäe tegi ka relvaloa, milleks tuleb läbida psühholoogiline test. Selle sooritas Jürimäe edukalt. Lisaks töötas Jürimäe mõnda aega vangivalvurina.

Einar Avastu juures töötades läksid asjad aga hapuks. Jürimäe oli veoautojuht kaugematel marsruutidel. Kuigi seal pidas Jürimäe vastu alla aasta, jäi ta enda ülemusele meelde.

"Ta käitus kummaliselt, tema kõnepruuk oli vägivaldne," rääkis Avastu. Peale selle ei saanud Jürimäe läbi oma kolleegidega ning ähvardas neid vägivalla või suisa tapmisega. Viinaviga Avastu hinnangul Jürimäel küljes polnud. Töösuhe lõppes, kui Jürisalu enam ühel päeval ametipostile kohale ei ilmunud.

Jürimäe soovis mitmel korral politseinikuks saada, kuid ei läbinud taustakontrolli. Väidetavalt kehtis Jürimäel vaid "tema õigus", seetõttu sai ta sisekaitseakadeemias ka hüüdnime Väike Napoleon. Jürimäe soovis saada patrullpolitseinikuks, kuid mehe kompromissitu iseloom mattis selle unistuse kiirelt.

Politsei andmete kohaselt Jürimäe neid taksojuhte ei tundnud, keda ta tulistas. Üks staažikas taksojuht mainis, et ka taksojuhtidele tuli see üllatusena. "Eks ikka on teatud hõõrumine äpitaksojuhtide ja ametlike taksojuhtide vahel," selgitas ligi 20 aastat taksonduses töötanud mees. "Jürimäe töötas aga vist ju plafoonitakso heaks, samamoodi on need mehed, keda ta tulistas, ametlikud taksojuhid," arutles taksojuht. Ta märkis, et kui väiksed konfliktid on tulnud ette ametlike ja rakenduste abil vajalike paberiteta sõitvate taksojuhtide vahel, siis säärane arveteklaarimine on igal juhul arusaamatu.

Video sündmuskohalt:


Põhja prefektuuri operatiivjuht Janek Laaneväli ja Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Katrin Pärtlase intervjuu:

Delfi lugeja video vahetult pärast politsei saabumist sündmuskohta kell 3 öösel:

Delfi blogi sündmustest:

Telliskivi tulistamine
Delfi: Sündmus juhtus kell 3 öösel, fotod avalikustati kell 12 ning vastuseid anti enne seda napilt. Miks läks nii kaua? Jaani: See on puhtalt taktikaline, et politsei saaks ära kontrollida võimalikud peidukohad, teda üllatada.
Jaani kinnitab, et varasemalt töötas Raivo Jürimäe muuhulgas Tallinna vangla vangivalvurina. 
Pärtlas: Kokku tehti 11 lasku. Ei oska veel öelda, mitu neist tabas taksojuhte.Püstolil TT on 8-padruniline salv, mis tähendab, et laskja pidi kahe tulistamise vahel oma relva laadima. 
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/fotod-politsei-tabas-telliskivi-tulistaja-mees-tegi-enesetapu?id=86606705
Kanal 2: Olete te vestlenud ka lähedastega, mis on need sündmused, mis võisid ajendada teda öösel tänavale? Jaani: Oleme vestlenud, aga ma lähemalt ei kommenteeriks, mis seal viimastel päevadel toimus ja millised need suhted lähedastega on. 
Jaani kirjeldab esmaseid tegevusi - muuhulgas vaadati esimeses järjekorras üle transpordisõlmed naug näiteks lennujaamad, bussijaamad, sadamad, et veenduda, et kas ta pole lahkunud ka riigist. Nüüd hakkab politsei paika panema minut-minuti kaupa seda, kuidas Raivo tuli ja kust ta tuli. On teada, et ta liikus jala. 
Delfi: Mis relvaga oli tegemist?Jaani: Püstol TT
Miks viibis sündmuskohas tunnistaja?Pärtlas: Tunnistaja viibis ühe takso tagaistmel ning õnneks ei juhtunud temaga midagi. Delfile teadaolevalt oli ühe takso tagaistmel olnud tunnistaja esimene, kes osutas juhile esmaabi ning elustas teda kuni kiirabi saabumisega. Nagu Kristian Jaani pressikonverentsil sõnas, kulus politseil ja kiirabil saabumiseks umbes viis minutit. 
Kas tal oli probleeme vaimse tervisega?Pärtlas: "Selles osas pole alust kahtlustada. Tal poleks muidu relvaluba olnud."
Kuuuurija küsimus: Kas tal on olnud konflikte teiste taksojuhtidega?Pärtlas: "Kliendid on tema agressiivse käitumise osas avaldusi teinud, aga kõik menetlused on lõpetatud. Teiste taksojuhtide osas konflikte meile teadaolevalt ei olnud."
Postimehe küsimus: Kas ta on õppinud sisekaitseakadeemias?Jaani: "Tõepoolest, ta on õppinud sisekaitseakadeemias, aga ei ole töötanud politseis"
Delfi: Kas tal oli relvaluba?Pärtlas: "Tal oli relvaluba. Tegemist oli ametliku relvaga."
Postimehe küsimus: kas ohvrid olid juhuslikud?Pärtlas: "Meie teada olid ohvrid juhuslikud ning seoseid ei olnud. Me küll püüame välja selgitada motiivi, aga menetlus läheb lõpetamisele isiku surma tõttu.
Pärtlas: "Isik tuvastatigi eelkõige videomaterjali ja sündmuskohal viibinud tunnistaja ütluste põhjal, kes tundis isiku ära. Seejärel tegelesime terve päeva sellega, et saada teada selle isiku asukoht. Eesmärk oli kiire kinnipidamine ja vahistamine. Selleks, et isik vahistada olid kõik tõendid hommikul olemas just tänu videosalvestustele, kus see sündmus ka tervilikult näha oli. Vihje peale politsei reageeris ja lõppes see lugu nüüd hoopiski teistmoodi."
Jaani: "Meie esimene patrull oli öösel sündmuskohal viie minutiga. Avastasime taksojuhid, kes olid viga saanud. Meie esmased tegevused olid kuumadel jälgedel, et teha kindlaks suund, kuhu kahtlusalune liikuda võis. Küsitlesime väga palju erinevaid tunnistajaid. Saime kätte väga palju erinevat videomaterjali turvakaameratest. Tuvastasime sellega ruttu ära isiku, kes need lasud tegi.
Politsei tegeleb Nabalas sündmuskohal, kus Telliskivis ühe taksojuhi tapnud ning teist raskelt haavanud Raivo sooritas enesetapu
Kohal on prokurör Katrin Pärtlas ja prefekt Kristian Jaani. Jaani: "Hoiame kõik pöialt, et teine taksojuht, kes on raskes seisus, tuleb sellest välja. Siiras kaastunne hukkunud taksojuhi lähedastele. Nüüd edasi minnes kõige värskem uudis on see, et saime vihje inimese käest, et tundemärkidele sarnane inimene viibib Nabala bussipeatuses Kiili lähedal. Meie patrull reageeris. Tõepoolest seal oli inimene, kes vastas tundemärkidele. Patrullil tekkis selle isikuga silmside. Patrull nägi selle isiku käes ka relva. Patrulli nägemisel sooritas isik enesetapu."
Loetud minutite pärast algab pressikonverents Põhja prefektuuris, kus tänastest sündmustest annab ülevaate Põhja prefektuuri prefekt Kristian Jaani. 
See on 30-aastane Raivo, keda kahtlustatakse taksojuhi tapmises ja teise raskelt haavamises. 
Politsei otsib Tallinnas Telliskivi tänaval taksojuhtide tulistamises kahtlustatavat 30-aastast Raivot. Arvatav tulistaja on on 30-aastane, eesti keelt rääkiv, tumedapäine, ligi 175 cm pikkune ja saleda kehaehitusega mees, kellel oli seljas musta-valge triibuline särk. Politseile teadaolevalt on mees relvastatud.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/krimi/fotod-politsei-palub-abi-telliskivi-tanaval-taksojuhtide-tulistamises-kahtlustatava-raivo-leidmisel?id=86603411
Vahepeal vahendab politsei, et Telliskivi tänav on avatud.
Politseil on arvatav tulistaja teada. Õige pea on oodata täpsemaid detaile. Politsei kinnitas üle, et tulistaja ja kannatanud ei tundnud teineteist. Enne konflikti ei vahetanud ohvrid ja ründaja ühtegi sõna ning praegu pole selge, mis oli tulistaja ajend.
http://www.delfi.ee/article.php?id=86602777
Lähedalasuva spordipoe omanik tuletas meelde, et veel kümme aastat tagasi oli säärane vägivald Telliskivis tavapärane. "Hoiame oma uksi vanast harjumusest alati lukus," rääkis juba 20 aastat sealkandis tegutsenud mees. 
Kriminalistid on töö autode juures lõpetanud. Ühe politseiniku sõnul vabastatakse tänav ilmselt keskpäevaks.
Intsidendi tõttu avab nt Telliskivi Reval Cafe oma uksed tund aega hiljem.
Telliskivi loomelinnaku ärid on ärevil, kuid plaanivad siiski uksed tavapäraselt avada. Telliskivi loomelinnaku haldusjuhi Mikk Lankotsi sõnul on esialgu häiritud vaid parkimine, kuid loomelinnaku töötajad pääsevad kenasti tööpostidele.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/video-tulistamispaik-telliskivi-loomelinnakus-varahommikul?id=86601719
https://twitter.com/Politsei/status/1141951795050274816?ref_src=twsrc%5Etfw
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/video-telliskivi-tulistamispaigas-tootavad-kriminalistid?id=86601633
Tööle kiirustavad inimesed on muutunud küllaltki närviliseks, et liikuma ei pääse.
Sündmuskohal käib aktiivne töö.
Foto teise nurga alt, kuhu on keeruline pääseda. Jääb mulje, et kuul on ühelt poolt läbi ukse sisse läinud ja läbi teise väljunud.
Üldiselt on olukord rahulik, kuid inimesed on nõutud. Käiakse piiratud ala juures ja uuritakse, kas pääseb mööda või mitte.
Ühes tupiktänavas elav kohalik kinnitas, et kuulis öösel esmalt kolme ja siis nelja pauku. Seejärel kuulis ta kruusal kõlavat krabinat, kuid kui aknast välja vaatas, ei olnud seal kedagi.
Tulistamist Telliskivi loomelinnaku ees oli öösel kuulda üle Pelgulinna. Ühe tunnistaja sõnul kuulis ta laske ka Kaera tänavas, mis jääb sündmuskohast enam kui kilomeetri kaugusele.
Kuna Telliskivi tänav on suletud, et uurijad saaksid oma tööd teha, ei saanud oma autot kätte ka kohalik elanik, kelle sõiduk oli pargitud tulistamispaiga lähedusse.
Mitmed kohalikud on Delfile kirjeldanud, et kuulsid esmalt kolme lasku ja siis, pärast lühikest pausi, veel nelja lasku.
Sündmuskohal viibib ka PPA peadirektor Elmar Vaher.
https://twitter.com/Politsei/status/1141917125759647745