Tegemist oli järjekorras 13. korraga, mil Venemaa riigipea Vladimir Putin ajakirjanike küsimustele vastas.

Ajakirjanikke huvitasid paljud eri teemad alates suhetest USA-ga kuni Putini abiellumiseni. Putin pühendas aega ka Aasovi mere 25. novembri intsidendile, teatades, et tegu oli Ukraina-poolse provokatsiooniga, mille eesmärgiks oli senisel riigipea Petro Porošenkol järgmise aasta märtsis riigis toimuvate presidendivalimiste soodsas suunas pööramine.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kinnitas ürituse eel uudisteagentuurile TASS, et suuri üllatusi pole oodata. „Siin on väga raske mingeid uuendusi teha," ütles Peskov, kuid rõhutas ühtlasi, et tegu on erakordse formaadiga. „Maailmas on väga vähe inimesi, kes korraldavad ajakirjanikega taolisi suhtlusseansse."

Selleaastasele pressikonverentsile on registreerinud end rekordarv ajakirjanikke - 1702.

Aastal 2001, mil Putin esimest korda küsimustele vastas, oli tegu tänapäevaste mõõdikute järgi lühikese üritusega: see kestis vaid tunni ja 35 minutit. 2004. aastast alates pole ükski neis lõppenud enne kolme tunni möödumist.

Vladimir Putin võtab tormilise aasta kokku
Kadri Veermäe: "Head uut aasta kõigile, soovin teile südamest kõike head!" lõpetab Putin pressikonverentsi.
Kadri Veermäe: Tšetšeeni ajakirjanikule tuleb mikrit saades vist peale väike ärevus, sest ta unustab esialgu oma küsimuse ära.
Kadri Veermäe: Peskov üritas juba üritusel otsi kokku tõmbama hakata, kuid Putin võtab veel küsimusi vastu.
Kadri Veermäe: NTV ajakirjanik küsib, millised sündmused puudutasid Putinit sel aastal enim ja Putin vastab, et Vene presidendivalimised ja Venemaal toimunud jalgpalli maailmameistrivõistlused.
Kadri Veermäe: Ajakirjanik küsib Venemaal toodetavate ravimite kvaliteedi kohta ja Putin vastab, et need on täpselt sama head kui välismaal toodetud. Lisaks suudab Venemaa toota 80 protsendi vajaminevatest põhiliselt ravimitest.
Kadri Veermäe: Peškov ütleb, et tööd on tehtud juba rohkem kui kolm tundi ja nüüd võiks lõpetuseks anda sõna kolmele saalis viibivale veteranajakirjanikule.
Kadri Veermäe: Küsimusele võimalikule kohtumisele USA riigipea Donald Trumpiga vastab Putin, et Venemaa on kohtumiseks valmis, kuid ta ei tea, kas ja millal see toimub.
Kadri Veermäe: Wall Street Journali ajakirjanik uurib Putinilt, et tema kohta öeldakse tihti, et ta tahab maailma valitseda. "Vastab see tõele?" küsib ajakirjanik. "No muidugi tahan," viskab Putin nalja, kuid jääb siis tõsiseks ja teatab, et tegelikult on olemas küll üks selline jõud, kuid Moskva see pole. Oma mõtte lõplikuks kohaletoimetamiseks võrdleb Putin USA sõjalist eelarvet Venemaa omaga. Putin lisab, et USA üritab Venemaast vaenlast teha, et NATO riigid enda ümber koondada.
Kadri Veermäe: Putin: "Kallid kolleegid, kui soovite, et see üritus veel veidi kestaks, siis palun ärge käituge nagu meeleavaldusel." Kohe jääb hetk varem tähelepanu saamiseks lärmanud saal vaikseks.
Kadri Veermäe: Twitterisse on ilmunud visuaalne analüüs, milleid lipse on Putin aastate jooksul pressikonverentsil kandnud:https://twitter.com/KevinRothrock/status/1075717154941603846
Kadri Veermäe: Peskov palub ajakirjanikel küsimused kiirelt esitada, sest pressikonverents on kestnud juba kolm tundi.
Kadri Veermäe: Türgi ajakirjanik palub Putinil hinnata kaasaegse Türgi looja Kemal Atatürki ajaloolist rolli ja pärandit. Putin vastab, et kahtlemata on tegu Türgi ajaloo suurkujuga, kes tegi iseseisva Türgi riigi loomiseks palju olulisi samme ja oli lisaks Venemaa sõber.
Kadri Veermäe: Ebapopulaarse pensionireformi kohta ütleb Putin, et oli pikalt pensioniea tõstmise vastu, kuid see muutus vältimatuks sammuks, mis tuli Venemaal ette võtta.
Kadri Veermäe: 77-aastase inimõiguslase Lev Ponomarjovi 16-päevase vangistuse kohta sõnab Putin, et otsuse langetas kohtunik ja tema kohtuniku otsust ei taha kahtluse alla seada. Ponomarjov oli inimesi Facebooki kaudu kutsunud sanktsioneerimata protestist osa võtma.
Kadri Veermäe: Putinilt küsitakse ärimees Jevgeni Prigožini kohta, kellel on eraturvarfirma Wagner ja keda on nimetatud "Putini kokaks". Mida arvata sellise eraarmee kasutamisest Süürias, Kesk-Aafrika vabariigis ja mujal?Putin vastab, et ei ole kindel, et Prigožinit võib õigustatult taolise hüüdnimega nimetada. Mis aga puutub eraarmeesse, siis see peab tegutsema seaduse raames.
Kadri Veermäe: Telekanali Rossija 1 korrespondent Sergei Briljov, kellel osade allikate teatel on Briti-Vene topeltkodakondsus, esitabki küsimuse kahe riigi suhete seisu kohta. Putin ütleb, et Suurbritannia ja Venemaa suhted on surnud seisus ja mõlema riigi huvides on see probleem lahendada.
Kadri Veermäe: Putinil paluti kommenteerida uudist, et Ukraina asutas laupäeval Moskvast sõltumatu Ukraina autokefaalse õigeusu kiriku. Putin vastab, et see on seotud Ukraina märtsis toimuvate presidendivalimistega (nagu eelnevalt Kertši väina intsident) ja tegu on katsega lüüa venelaste ja ukrainlaste vahele kiilu.
Kadri Veermäe: Pressikonverents on kestnud üle kahe tunni.
Kadri Veermäe: Vene opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi kiidab, et Putini üritusele kogunenud inimeste seas on vähemalt üks hea ajakirjanik: loomulikult see, kes tema nimega särki kannab. https://twitter.com/navalny/status/1075707031707926528/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1075707031707926528&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rferl.org%2Fa%2Flive-blog-putin-s-annual-news-conference%2F29666739.htmlSaalis viibiv Financial Times'i ajakirjanik kirjutas ka sotsiaalmeedias, et erariides Kremli julgeolekutöötaja konfliskeeris Navalnõi särgiga mehelt kaks plakatit.
Kadri Veermäe: Ehho Moskvõ tahab teada, kas Putin on abielus ja kui ei, siis millal ja kellega ta abiellub? Putin naeratab ja viskab nalja, et küsija on ise kindlasti abielus ja nüüd tahab, et tema ka samas seisus oleks. "Aga ma olen korralik inimene ja teen selle ühel hetkel ära." Puhkeb suurem aplaus. https://twitter.com/EchoMskRu/status/1075709032030191617
Kadri Veermäe: Putin vastab, et Trumpil on selles osas õigus, et ISIS on saanud Süürias saanud tõsise löögi. "Kuid oht valitseb teistes riikides jätkuvalt edasi, näiteks Afganistanis," ütleb Putin. "See on suur oht meie kõigi jaoks," ütleb Putin. Vene president lisab, et ei saa aru USA vägede väljatõmbamise jutust, sest seda on räägitud Afganistani kohta juba aastaid, aga ameeriklased on jätkuvalt seal sees. Putini sõnul pole Venemaal praegu mingeid märke, et USA tõmbub Süüriast välja. Ka nimetab Putin USA vägesid Süüras "ebaseaduslikuks" algatuseks, mis ei aidanud rahu saavutamisele – erinevalt Venemaa juhitud rahuprotsessist – kuidagi kaasa.
Kadri Veermäe: USA väljaande Chicago Tribune'i ajakirjanik tahab teada, kas Donald Trumpi teade, et riik tõmbab Süüriast väed välja, sest ISIS on alistatud, on Putini hinnangul adekvaatne.
Kadri Veermäe: Putin märgib, et täna on KGB päev ja valib saali kogunenud inimeste seast välja mehe, kelle on käes plakat kirjaga "KGB ja lapsed", ning küsib, mida see tähendab. "Me oleme kõik KGB lapsed - saame sellest lihtsalt omamoodi aru". Kohaliku väljaande ajakirjanik küsib, kas sotsialismi on võimalik Venemaal taastada (Levada keskuse sel nädalal avaldatud küsitluse järgi tunneb 66 protsenti venelastest Nõukogude Liidust puudust). Putin vastab, et tema hinnangul pole võimalik sotsialismi taastada, sest ühiskond on selleks liialt palju muutunud. "Kuid sotsialismi elemente on võimalik sisse tuua," ütleb Putin.https://www.delfi.ee/article.php?id=84798245
Kadri Veermäe: Küpsiselaud pressikonverentsil osalevatele ajakirjanikele:https://twitter.com/marcbennetts1/status/1075697320203829249/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1075697320203829249&ref_url=https%3A%2F%2Fthemoscowtimes.com%2Fnews%2Fputins-2018-end-of-year-press-conference-63887
Kadri Veermäe: Hakassia vabariigi ajakirjanik tahab teada , ega kohalikel valimistel opositsioonikandidaate toetanud piirkondi nüüd kuidagi protestihäälte tõttu eelarve vähendamisega karistata. Putin vastab, et taoline mõte on naeruväärne ja lisab, et Kreml kohtub loomulikult ka opositsiooniliidritega. "Valitsus muidugi ainult aitab ametisse valitud inimesi."Taustaks tasub lugeda seda lugu: https://www.delfi.ee/article.php?id=84776365
Kadri Veermäe: Putin sõnab Skripali juhtumi kohta, et seal pole midagi kommenteerida. "See on russofoobne lähenemine, järjekordse rünnak Venemaa vastu. Kui poleks olnud Skripali, oleks midagi muud välja mõeldud."
Kadri Veermäe: Putin kiidab vastuseks noori inimesi: "vabatahtlikke", sõdureid, tudengeid. "Kuid oma kodumaad tuleb austada, ka siis, kui võtad internetis sõna," ütleb ta. Putin räägib ka sellest, kuidas internetis propageeritakse noortele inimestele narkootikume ja enesetappu ning seda ei saa lubada, kuna viib degradeerumiseni.
Kadri Veermäe: Uudisteagentuur Interfax tahab teada, miks võimud kisuvad täiesti ebavajalikku konflikti räppmuusikutega. Nimelt on Venemaal mitmeid kontserte ära jäetud, ka teatas Putin möödunud nädala lõpul, et ära küll räppmuusikat keegi keelama ei hakka, kuid kontrolli alla tuleb see võtta küll ning määras Vene kultuuriministeeriumi probleemiga tegelema.
Kadri Veermäe: Naine Peterburist toob oma küsimusega saali Putini teise iga-aastase suurürituse, nn otseliini meeleolu, kus Putin venemaalaste muredega tegeleb. Peterburi naine palub abi, sest tahab linnas avada puudustkannatavate laste jaoks jalgpalliväljakut, aga see on põrkunud probleemide vastu. Putin lubab, et võtab asja eest vastutavate isikute ühendust. "Olen kindel, et see mure laheneb." Saalis puhkeb aplaus.
Kadri Veermäe: Sõna saab Ukraina ajakirjanik, kes esitab hulga küsimusi ja süüdistusi. "Te sekkute Ukraina valimistesse nagu sekkusite USA omadesse." Küsimus kõlab ka Donbassi kohta. Putin: "Ukraina valitsus kehtestas Donbassile sajaprotsendilise majandusblokaadi ja tulistavad omaenda kodanikke territooriumil, mida nad peavad enda omaks. Meie aitame sealseid inimesi ja jätkame selle tegemist. Jõuga poliitilisi probleeme lahendada pole edukas."Putin ütleb, et soovib Ukrainale rahu, ka Donbassis. "Ukraina jääb meie üheks suurimaks kaubanduspartneriks."
Kadri Veermäe: Putin: "Ukraina meremehed saadeti Kertši väina surema ja oli teatav pettumus, et keegi seal surma ei saanud."Putin lisab, et mereväelasi enne ei vabastada kui kriminaalasi on lõpetatud.
Kadri Veermäe: Izvestija ajakirjanik uurib 25. novembril toimunud Kertši väina intsidendi kohta. "Mis kinnivõetud Ukraina mereväelastest edasi saab? Kas see provokatsioon oli edukas?"Putin: "Mina ei usu, et provokatsioon saaks kunagi edukas olla. Ukrainlastel on valimised tulemas ja praeguse presidendi reiting vajab tõstmist. Ukraina president Petro Porošenkol oli enne viies toetuse järgi, nüüd on teine. Ta küll saavutas midagi, kuid ohverdas oma riigi huvisid. Nii et see pole hea viis oma reitingu kasvatamiseks."
Kadri Veermäe: Kõlab riigimeedia küsimus, et kas Putin saaks rahustada ajakirjaniku väikest poega, kes kardab nüüd tuumasõda. "Nagu meie oma nõukogude lapsepõlves," ütleb ajakirjanik. "Me ei taha eelist saada, vaid tasakaalu hoida," selgitab Putin Vene relvasüsteemide arendamise kohta. "Alati võib juhtuda viga ja me ei tohiks eskaleerumiseni lasta olukorral minna."
Kadri Veermäe: Putin vastab, et Venemaa peab maailma teiste riikidega konkurentsis püsimiseks sisenema uude majandusliigasse. Medvedevi kohta ütleb Putin, et on temaga üldiselt rahul.
Kadri Veermäe: Vene Pervõi Kanali ajakirjanik uurib Vene seiskunud majanduse kohta, mis kasvab vähem kui 2 protsenti aastas ja tahab teada, kas selle juures on läbimurre võimalik. Ka tahab ajakirjanik teada, kas Putin on rahul peaminister Dmitri Medvedeviga, kelle reiting on alates suvel teatatud ebapopulaarsestpensionireformist langenud.
Kadri Veermäe: Avaküsimuse saab esitada riiklik uudisteagentuur TASS, mida Putin nimetab ITAR-TASS-ks. TASS-i ajakirjanik küsib, kas riiklikke projekte, "mai määrusi"  õnnestub täita. "Venemaal pole ilma läbimurreteta tulevikku," vastab Putin. Vene president kinnitab, et kulutuste tõhusust tuleb mõõta ja selles vallas on olnud probleeme. Osalt tuleb süüdistada kohalikke võime. "Aga kui me ei sea ambitsioonikaid eesmärke, ei saavuta me üldse midagi," teatab Putin. Riiklike projektide hulka kuuluvad tervishoiu, hariduse, infrastruktuuri, põllumajanduse, digitehnoloogia ja robootika arendamine.
Kadri Veermäe: https://twitter.com/tvrain/status/1075673622151421952/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1075673622151421952&ref_url=https%3A%2F%2Fthemoscowtimes.com%2Fnews%2Fputins-2018-end-of-year-press-conference-63887
Kadri Veermäe: Vene president Vladimir Putin saabus, punane mapp käes. Osa ajakirjanikest hakkas plaksutama, kuid aplaus oli suhteliselt mõõdukas. Putin alustas kohe majandusnäitajate ettelugemisega. Putin loeb ette optimismi sisendavaid näitajaid: SKP kasvab,töötus kahaneb, reaalpalgad kasvavad. „Sooviksin seda enne teie küsimustele vastamist öelda,“ teatab Putin.
Kadri Veermäe: Kremli pressiesindaja Dmitri Peškov saabus, tervitas ja hoitas, et ajakirjanikud plakatitega liialt ei teisi ei häiriks.
Kadri Veermäe: Mida tegi Vene president oma iga-aastase sõu eel? Käis 85. sünnipäeva puhul õnnitlemas Moskva teatri Sovremennik kunstilist juhti Galina Voltšekit.