Kohus leidis, et maksude väärarvestamises on Jaansoo süüdi ning talle määrati 1,5 aasta pikkune tingimis vangistus kolmeaastase katseajaga. Riigi tsiviilhagi 6 772 271 krooni ulatuses rahuldas kohus osaliselt - Jaansoo peab maksma 5 772 271 krooni, teatas Viru maakohtu pressiesindaja.

Mõistetud vangistust ei pöörata tingimisi täitmisele, kui Aadu Jaansoo ei pane kolme aastasel katseajal toime uut tahtlikku kuritegu. Katseaja alguseks on käesoleva aasta 15. november.

Omastamissüüdistuse puhul jõudis kohus otsusele, et tegu on aegunud. AS Eesti Viljasalv tsiviilhagi summas 1 393 984,25 krooni on jäetud läbi vaatamata.

Jaansoolt on välja mõistetud ka sundraha ja kriminaalmenetluse kulud.

Otsusele saab esitada apellatsiooni 15 päeva jooksul.

Jaansood süüdistati omastamises ja maksualases süüteos. Eeluurimisel tuvastati, et AS-is Tamsalu Veskid (mille juhatuse liige Jaansoo oli) toodetud kanamunade müüki ei kajastatud täielikult AS-I Tamsalu Veskid raamatupidamis- ja maksuarvestuses. Ost-müük toimus süüdistuse kohaselt sularahas, müügist saadus raha kasutati töötajatele nn ümbrikupalkade maksmiseks ning muudeks kulutusteks.

Eeluurimisel selgus, et audiitori arvamuse kohaselt on AS-is Tamsalu Veskid ajavahemikus 2001-2004 varjatud käivet ja moonutatud raamatupidamise andmeid vähemalt 10 390 000 krooni ulatuses. Peale selle on AS-is Tamsalu Veskid ajavahemikus 2001- 2004 varjatud käivet ja omastatud sularaha veel vähemalt 9 272 969 krooni ulatuses.

Süüdistuse teine episood puudutab Eesti riigi toiduteravilja julgeolekuvaru kadumist.

Nimelt sõlmiti 2002. aasta oktoobris AS-i Eesti Viljasalv ja AS Tamsalu Veskid vahel julgeolekuvaru hoiuleping toiduteravilja julgeolekuvaru hoidmiseks AS-is Tamsalu Veskid.

2004. aasta 5. veebruaril korraldas AS Eesti Viljasalv oksjoni, mille käigus müüdi oksjonist osavõtjatele julgeolekuvarude koosseisu kuuluvat ning AS-is Tamsalu Veskid hoiul olevat teravilja kogumahus 3084,40 tonni. Oksjonil osalenud ja selle võitnud aktsiaseltsid aga andsid sama aasta märtsis teada, et neil on probleeme toidunisu kättesaamisega.

Uurimisel selgus, et julgeoleku varuks mõeldud teravilja oli kasutatud Asile Tamsalu Veskid kuuluvate kanade ja sigade söötmiseks. Taolise tegevuse tulemusel tekitas Jaansoo riigireservi toiduteravilja julgeolekuvarudes 362,720 tonni toidunisu puudujäägi ning AS-ile Eesti Viljasalv varalist kahju summas 725 941,98 krooni.

Tsiviilhagi on esitanud nii AS Eesti Viljasalv (summas 725 941,98 krooni) kui ka maksu-ja tolliamet (summas 6 772 271 krooni).

Jaansoo sai süüdistuse maksudeklaratsioonis või muus maksuhaldurile esitatud dokumendis maksuarvutuse või valeandmete esitamises, mille tulemusel tasumisele kuuluv maksusumma on väiksem maksuseaduse alusel tasumisele kuuluvast summast, kui selle tulemusel jäi maksudena laekumata 500 000 krooni või enam ehk maksuhaldurile andmete esitamata jätmise või valeandmete esitamise maksu või kinnipidamiskohustuse vähendamise eesmärgil, kui sellega jäi maksudena laekumata 5 000 000 krooni või enam.

Peale selle sai ta süüdistuse valduses oleva võõra vallasasja või isikule usaldatud muu võõra vara ebaseaduslikult enda või kolmanda isiku kasuks pööramises suures ulatuses.