Tänavune detsember algas ehmatavalt, tules on hukkunud juba seitse inimest. Eelmisel aastal hukkus kogu detsembri jooksul tulekahjudes kuus inimest. Päästeamet kutsub inimesi üles ohutult käituma ja kindlasti märkama ka neid inimesi, kes abi vajavad.

Viimaste aastate traagiliseim jõuluperiood tuleõnnetuste poolest oli 2014. aastal, kui mõne päeva jooksul sai surma viis inimest. Kaks neist jättis elu Ida-Virumaal olnud tulekahjus ning kolm leiti Tallinna lennuvälja taga Suur-Sõjamäel laiutavas aiamaade asumis kunagise potipõllundussuvilast, mis oli läinud põlema. Seal oli käepärastest vahenditest püstitatud küttekehaga putka, mis põlengu ajaks sisaldas vaid jäätmeid.

Allolevalt graafikult on näha viimase seitsme aasta jõulu- ja aastavahetusperioodi eluhoonete tulekahjude ja nendes hukkunute arv.

Tulesurmi rohkem kui eelmisel aastal

2016. aastal kaotas elu tulekahjudes 36 inimest. See on väikseim arv, mis viimase seitsme aasta jooksul on olnud - 2011. aastal oli see näitaja üle kahe korra suurem - 73. Tänavune tules hukkunute arv on juba praeguseks ületanud neljakümne piiri. Loodetavasti see enam ei suurene.

Leek võib alguse saada ka jõulupuust

Päästeamet tuletab meelde, et tulekahju ennetamiseks tuleb ka jõulukuuse kaunistamisel tähelepanelik olla.

Eelmise aasta viimase päeva pärastlõunal sai häirekeskus teate, et Kristiines Sõpruse puiesteel on kortermaja teise korruse korteris süttinud elutoas põlema nulg. Tulekahju sai alguse nulu külge riputatud ning põlema süüdatud säraküünaldest. Mõne hetkega süttis nulg ise põlema nagu säraküünal. Tuld võttis juba kogu toa sisustus.

Tuleõnnetuse ajal oli kodus viis inimest, kolm täiskasvanut ja kaks last. Nähes, et tulekahju kustutamine pole enam võimalik, varjus kogu pere magamistuppa. Perel ei õnnestunud põgenemiseks magamistoa akent avada, pereisa lõi lapse kirjutuslauaga akna katki ja pere pääses välja. Päästjad kustutasid tulekahju paarikümne minutiga. Elutuba sai tulekahjustusi, kogu korter suitsukahjustusi.

Jõulupuu muutub tubastes tingimustes üsna kiiresti kuivaks. Puule elusat tuld külge riputada ei tasu. Tuppa toodud kuuskedel, olgu nad siis naturaalsed või plastmassist, soovitab päästeamet kasutada LED lampe. Pea sama ohtlik kui küünal, on ka tavalise hõõglambi, mitte LEDiga töötav jõuluehe. Nimelt muutub hõõglamp kasutades palju tulisemaks kui LED, tuline lamp aga soojendab teisi asju, näiteks kuuseokast. Toas püsti olev kuusk süttib sädemest lausleekidesse kõigest kolme sekundiga.

Hõõglambi asemel tuleks kasutada LED lampe

Kindlasti peab enne elektriküünalde kasutamist veenduma, et juhtmed on terved. "Esimese asjana tuleks kindlasti kõik juhtmed üle vaadata, kas need on terved ja korralikud. Äkki on nad kahjustada saanud eelmisest korrast, kui need näiteks õuest maha võeti," räägib päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Kairet Kõljalg.

Samuti tuleb olla ettevaatlik uute jõuluehete tellimisega. "Trend on see, et inimesed tellivad eBayst ja AliExpressist endale Eestisse elektriseadmeid, aga nad peavad olema veendunud ka selles, et kõik vastaks nõuetele ja et seadmed ei oleks vigased," rääkis Kõljalg ning lisas, et soovitav on osta elektrilisi jõuluehteid ikkagi poest kohapealt, kus kvaliteet on kontrollitud ja jõuluehteid on võimalik ise uurida.

Oluline on jälgida, et vooluvõrk poleks üle koormatud – ülekoormatud pistikud ja pikendusjuhtmed on kindlasti üheks ohuallikaks majapidamises.

Jõulude ja aastavahetuse periood on päästjatele tavaliselt kiire aeg. Tänavu on detsembris tules hukkunud juba 7 inimest. Päästeamet kutsub kõiki üles pühade ajal ohutult käituma ja aitama ka neid, kes ise kõigega hakkama ei saa. Külastage oma üksi elavaid vanemaid sugulasi ja märgake abi vajavaid inimesi.

Kortermaja elanikud peavad arvestama ka sellega, et kortermajas levib tuli kiiresti ja tuli ei tunne piire – seega on põlema läinud kuusk ohuks tervele selle maja elanikkonnale. Kõige kiiremini annab põlengust märku suitsuandur. Ideid turvalisteks jõulukinkideks leiab ka Päästeameti Facebooki lehelt.