President Kaljulaidi visiiti on jäädvustamas ka Delfi ja Eesti Päevalehe fotograaf Priit Simson, kelle sõnul polnud presidenti laeval esialgu näha, sest kajutis toimus visiidieelne nõupidamine.

Kui Kaljulaid kajutist väljus, suunduti kaptenisillale, kus kapten rääkis, kuidas laev toimib. Laev, Superstar, jõudis Soome kella poole kümne ajal. Seejärel kohtus Kaljulaid Soome riigipea Sauli Niinistöga ning üheskoos vastati ajakirjanike küsimustele.

Sauli Niinistö avaldas heameelt, et Eesti uus president Kersti Kaljulaid tegi oma esimese visiidi Soome. Riigipead rääkisid peamiselt julgeolekust ning majandusalasest koostöövõimest Eesti ja Soome vahel. "Arutasime ka Euroopa Liidu väljakutseid ja probleeme pärast Brexitit. Kõige olulisem on, et me hoiame kokku ja oleme solidaarsed Euroopa Liidus. Rääkisime olukorrast Süürias, Ukrainas. Rääkisime Venemaast: meil ei ole erinevusi selle kohapealt, mis Venemaa teeb, eriarvamusi oli selle kohta, kas astuda Venemaaga dialoogi või mitte. Olen kindel, et meie koostöö saab olema tulevikus hea," ütles Niinistö avasõnas.

Kaljulaid sõnas, et Niinistö oli esimene välispresident, kes teda pärast valituks osutumist õnnitles. Rääkides suhetest Venemaaga, tõi Kaljulaid välja, et kui Venemaa vastu kasutatavad täiendavad majandussanktsioonid toimivad, võiks neid ka kasutada. Eriti oluliseks pidas ta seda just Süürias toimuvat silmas pidades. "See on seni suurim humanitaarkriis, mis toimub Süürias. Kui selgub, et sanktsioonid annavad efekti, tuleb neid jätkata. Me räägime sanktsioonidest, mis on väga tundlik teema nii Soome kui ka Eesti majandusele," märkis Kaljulaid, ja lisas, et nii Eesti on Soomega Venemaa suhetes samal lehel.

Niinistö märkis, et Soome on ametlikult dialoogis Venemaaga, kuid lisas, et Soome ei välista täiendavate sanktsioonide kasutamist. Lisaks tõi Niinistö välja, et lääs ei ole andnud Venemaa käitumisele Süürias selget, ühemõttelist sõnumit.

Pressikonverentsil puudutati ka NATO küsimust. "Ma ei usu, et Soomes on palju inimesi, kes arvavad, et NATO aitab neid. Soomes enda kaitsejõud on väga tugev," märkis Niinistö.

Seepeale vastas Kaljulaid, et Eesti esimene kohustus isegi NATO liikmena on esmalt kaitsta iseend. "NATO eeldab, et NATO riigid suudavad end ise kaitsta. Teine on koostöö NATOga. Sa ei saa olla ainult tarbija, sa saad olla panustaja julgeolekuvaldkonnas. Näiteks Liibanonis oleme koos missioonil, selliste missioonidega tugevdame ühist kaitsekoostööd," märkis Kaljulaid vastuseks Niinistöle.

Kolmanda olulise punktina räägiti ka Eesti ja Soome vahel ehitatava tunneli ideest. "Nüüd räägime Rail Balticust ning Euroopa ühendamisest. See on väga tähtis eeltingimus selleks, et rääkida Helsingi ja Tallinna vahelisest tunnelist. Teisalt on Soome väga lähedal meie Rail Balticu projektile. Soome-Eesti tunnel ei ole mingi utoopia," sõnas Kaljulaid.

Pärast Soome-visiiti suundub Kaljulaid edasi Riiga, et kohtuda Läti presidendi Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega. President jõuab Eestisse tagasi homme. Eesti ja Leedu riigipead kohtuvad Vilniuses 26. oktoobril.

Esimese siseriikliku visiidi teeb president Kersti Kaljulaid järgmise nädala neljapäeval ja reedel, külastades Lääne- ja Ida-Virumaad.

2006. aasta 9. oktoobril riigikogus ametivande andnud Ilves tegi oma esimesed töövisiidid Lätti ja Soome ning samal päeval – 16. oktoobril. Mõni päev hiljem külastas Ilves Ungarit, Leedut, Gruusiat, Rootsit ja Belgiat. Eestis tegi Ilves esimese visiidi 2006. aasta novembris Ida-Virumaale.

PRESIDENT KALJULAIDI ESIMENE VÄLISVISIIT
https://twitter.com/estNATO/status/789118927519580160
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kaljulaidiga-kohtunud-soome-president-niinisto-nato-ei-aita-meid?id=75985507
https://twitter.com/estNATO/status/789105377635860480
Kersti Kaljulaid on hetkel lendamas Helsingist Riiga. Lätis kohtub Kaljulaid presidendi Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega.
https://twitter.com/ohtuleht/status/789096340311642112
https://twitter.com/Ulkoministerio/status/789088203718483969
President Kersti Kaljulaid võtab oma Soome-visiidi kokku järgmiselt: Soome on välis- ja julgeolekupoliitiliselt Eestile oluline partner “Üleilmne julgeolekukeskkond on ärev. Euroopa seisab suurte väljakutsete ees, nimetagem siinkohal kasvõi Ukraina konflikti või olukorda Süürias. Välis- ja julgeolekupoliitiliselt sarnaselt mõtlevate riikide ühtsuse hoidmine ja vastastikune solidaarsus on sellistel aegadel võtmetähtsusega. Mul on hea meel tõdeda, et jagame Soomega samu väärtusi,” ütles president Kersti Kaljulaid tutvumisvisiidil Soomes. President Kaljulaid kohtus Helsingis riigipea Sauli Niinistö, parlamendi esinaise Maria Lohela ja välisminister Timo Soiniga. President Kaljulaid rõhutas, et Eesti jaoks on oluline tiheda kaitsekoostöö jätkamine Soomega ning regiooni turvalisus on naaberriikide peamine huvi. “Pingeline julgeolekuolukord on veelgi tõhustanud Põhjamaade ja Balti riikide vahelist koostööd. Soome on Eestile selles küsimuses hea ja kindel partner. Meie kaitseväelased teevad tihedat koostööd nii Soome lahe ääres kui ka kodust kaugel Liibanonis ja Malis,” ütles Kaljulaid. Presidendid Kaljulaid ja Niinistö rääkisid lisaks julgeolekule Euroopa tulevikust, Ühendkuningriigi referendumi mõjust Euroopa Liidule, Eesti Euroopa Liidu eesistumisest 2017. aasta teises pooles ning Eesti-Soome majanduskoostööst. “Soome on pikka aega olnud Eestile üks olulisemaid majandus- ja kaubanduspartnereid. Soovime, et koostöö tiheneks veelgi infotehnoloogia, energia, transpordi ja paljudes teistes valdkondades,“ lisas Eesti riigipea. “Selleks, et suhe kahe riigi, ka kahe naabri vahel püsiks hea, tuleb sellesse aktiivselt panustada. Nagu minu eelkäijad, kavatsen ka mina hea seista selle eest, et Eesti-Soome suhe oleks võimalikult tihe ja töine,” ütles president Kaljulaid pärast kohtumisi. Soomest suundub president Kaljulaid visiidile Riiga, et kohtuda Läti presidendi Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega. Tagasi Eestisse jõuab riigipea reede õhtul.
https://twitter.com/hsfiuutiset/status/789082260188258309
https://twitter.com/alhopuro/status/789071383624122368
Nüüd on Kersti Kaljulaidi visiit jõudnud kohtumiseni välisminister Timo Soiniga.
Oma muljeid on jaganud ka Soome parlamendi esinaine Maria Lohela. https://twitter.com/MariaLohela/status/789066514410377216
https://twitter.com/JennyKestila/status/789063284339138560
https://twitter.com/enccuh/status/789059579191656448
https://g.nh.ee/dgs/loader.php#id=184795
Nüüd on president Kersti Kaljulaid kohtumas Soome parlamendi esinaise Maria Lohelaga.
https://twitter.com/iidaylinen/status/789053660529586176
https://g.nh.ee/dgs/loader.php#id=184791
Pressikonverents on läbi. Vaata täispikkuses pressikonverentsi ERR-ist. http://uudised.err.ee/v/eesti/b42f0d9f-55fd-419d-9363-4ce40fe747d8/president-kaljulaid-tallinna-helsingi-tunnel-voib-olla-vajalik-ka-siis-kui-ta-ei-paku-paikest-ega-karaoket
Niinistö: tundub, et seni oleme pidanud olema rahul Soome ja Eesti vahel sõitvate laevadega: see on samuti hea võimalus tulla. 
Kaljulaid: nüüd räägime Rail Balticust ning Euroopa ühendamisest. See on väga tähtis eeltingimus selleks, et rääkida Helsingi ja Tallinna vahelisest tunnelist. Teisalt on Soome väga lähedal meie Rail Balticu projektile. Soome-Eesti tunnel ei ole mingi utoopia. 
Viimane küsimus: kuidas te näete Helsingi tunneli projekti? Millal see valmis saab? 
Kaljulaid: Meie esimene kohustus isegi NATO liikmena on esmalt kaitsta iseend. NATO eeldab, et NATO riigid suudavad end ise kaitsta. Teine on koostöö NATOga. Sa ei saa olla ainult tarbija, sa saad olla panustaja julgeolekuvaldkonnas. Näiteks Liibanonis oleme koos missioonil, selliste missioonidega tugevdame ühist kaitsekoostööd. 
Kuidas üksteist sõjaliselt aidata? Niinistö: ma ei usu, et Soomes on palju inimesi, kes arvavad, et NATO aitab neid. Soomes enda kaitsejõud on väga tugev. Kui midagi juhtuks, kuidas Soome peaks aitama Eestit? Eesti on NATO liige, Eesti julgeolekugarantii tagab NATO. Kui seda peaks rakendatama sõjaolukorras ja Soomel ei ole mingit julgeolekugarantiid, siis me teame, et me ei saa abi. Teisalt, kas me annaks sellest hoolimata abi Eestile? 
Kaljulaid: see on seni suurim humanitaarkriis, mis toimub Süürias. Kui selgub, et sanktsioonid annavad efekti, tuleb neid jätkata. Kui need on õigustatud ning kannavad efekti. Me räägime ainult sanktsioonidest, mis on väga tundlik teema nii Soome kui ka Eesti majandusele. 
Venemaaga suhtlemine Süürias toimuvast. Niinistö: see küsimus tõstatakse. Mida teha Venemaaga Süürias? Jah, see dialoog peab jätkuma. Oleme näinud, kuidas lääs ei ole andnud Venemaa käitumisele selget sõnumit andnud. Olukord Süürias seab ohtu tsiviilisikud, see toob kaasa ka migrantide arvu suurenemise. 
https://twitter.com/BNNNEWSCOM/status/789045177310642177
Kaljulaid: meie arusaam Soomega on sama. Me kõik edastame sama sõnumit Venemaale. Me oleme siin probleemis samal lehel, siin ei ole kahtlustki. 
Niinistö: ma ei näe mingit erinevust, kuidas me Venemaa kohta arvame. On erinevus: meie räägime dialoogis Venemaaga, see on ametlik erinevus. Soome jätkab dialoogi Venemaaga. 
On küsimuste aeg: Eesti ja Soome on peaaegu ühel nõul, kuid mitte suhetes Venemaaga. Mida teha? 
Kaljulaid: olite esimene välispresident, kes mind õnnitles pärast valituks osutumist. Meil võivad olla eri vaated reageerimisele teatud küsimustes ja ma austan, et riigid lähenevad erimoodi olulistele küsimustele. Nüüd oleme rohkem kompaktsed, meil on head spetsialistid eriti IT-valdkonnas. Eesti ja Soome on unikaalsed riigid maailmas, kes jagavad omavahel digitaalselt informatsiooni. Meil on digiallkiri ja keegi pole varem midagi sellist koostööd teinud. Ma loodan, et saame koostööd teha selles valdkonnas. Peame rääkime olukorrast Süürias, Ukrainas, Venemaal. 
Niinistö: mul on väga hea, et Eesti president esimese visiidi Soome tegi. Loodan, et jõuame peatselt ametlikult ka Eestisse visiidile. Arutasime tund aega koostöövõimalusi Eesti ja Soome vahel. Arutasime ka Euroopa Liidu väljakutseid ja probleeme pärast Brexitit. Kõige olulisem on, et me hoiame kokku ja oleme solidaarsed Euroopa Liidus. Rääkisime olukorrast Süürias, Ukrainas. Rääkisime Venemaast: meil ei ole erinevusi selle kohapealt, mis Venemaa teeb, eriarvamusi oli selle kohta, kas astuda Venemaaga dialoogi või mitte. Olen kindel, et meie koostöö saab olema tulevikus hea.
Viimased ettevalmistused, heli paika.
Väike viivitus.
Kohe-kohe algab Kaljulaidi ja Niinistö pressikonverents. ERRi otseülekandel hoiab silma peal ka Delfi blogitoimetus.
https://twitter.com/yleareena/status/789039711226593281
https://twitter.com/Delfi_Uudised/status/789033985246687233
https://twitter.com/TPKanslia/status/789028384445718528
https://twitter.com/yleviittoen/status/789026102735998976
https://twitter.com/FinEmbTallinn/status/789023983068934145
https://twitter.com/alhopuro/status/789023003493425152
https://twitter.com/MeThierryVallat/status/789022032038100992
https://twitter.com/alhopuro/status/789019806733393920
https://twitter.com/TPKanslia/status/789019001343139840
Kohtumishetk.
Ajalooline hetk: Eesti president Kersti Kaljulaid kohtus oma esimesel välisvisiidil Soome riigipea Sauli Niinistöga.
https://twitter.com/ERR_Uudised/status/789013077572354048
Tegu on suure meediasündmusega Soomes.
Kersti Kaljulaid ja Soome riigipea Sauli Niinistö kohtuvad Niinistö residentsis.
https://www.facebook.com/KerstiKaljulaid/posts/1788363371436454&width=500
President Kaljulaid kandis Soome visiidile suundudes kaunist Mare Kelpmani loodud mantlit. Pildil on laev sadamasse jõudmas ja Kaljulaid valmistumas maale minema.
President Kersti Kaljulaid jõudis enne Soome-visiiti anda intervjuu Helsingin Sanomatele. "Eesti president austab Soome rahva otsust, kuidas korraldada kaitsealast koostööd rahvusvahelisel tasemel. Loomulikult on Eesti NATO liikmena rahul sellega, kuidas Soome ja Rootsi teevad NATOga koostööd," ütles Kaljulaid. "Kaitsealase koostöö paremaks aluseks ongi austada teiste valikuid."Helsingin Sanomatele antud intervjuus vastas Kaljulaid küsimusele, kuidas kavatseb president suhelda venekeelse elanikkonnaga, välkkiirelt. "Vene keeles. Nii palju, kui mu roostes vene keel võimaldab.""Loodetavasti pole see suur saladus, et osa mu julgestusmeeskonnast ei räägi emakeelena eesti keelt. Kavatsen keelt praktiseerida seal, kus seda on kõige lihtsam teha," lausus Kaljulaid. Luxemburgis tavatses Kaljulaid jooksuretkedel harjutada inglise ja prantsuse keelt. Soome keelt rääkis Kaljulaid Luxemburgis kontrollikoja Soome esindajaga. Ka esimene telefonivestlus president Niinistöga tehti soome keeles. "Pidev keele vahetamine hoiab mõtte ärksana ja avatuna eri kultuuride suhtes."HS märgib, et Eestis on see oluline, sest umbes neljandik elanikkonnast on venekeelsed. Ida-Ukraina sõja taustal peetakse seda aeg-ajalt julgeolekuriskiks. Kaljulaidi meelest see pole nii. "Me ei tembelda inimesi selle järgi, milline on nende seisukoht mõne küsimuse kohta." "Kõik Eesti elanikud teavad, milline on Eesti seisukoht. Eestis on arvamusvabadus. Mitte kedagi ei saa keelata panna kokku oma seisukoht mis tahes info põhjal, mida ta peab endale oluliseks," lausus Kaljulaid. Ta ei arva sugugi, et eri taustaga venelased oleksid väga üksmeelsed. "Seisukohtade erinevused eri gruppide sees on suuremad kui nende vahel," arvab ta.http://www.hs.fi/ulkomaat/a1476855544710
Tallinki laev Superstar asus, Eesti president pardal, Tallinnast Soome poole teele kella poole kaheksa ajal hommikul. Esmalt toimus kajutis visiidieelne nõupidamine, seejärel suundus president aga kaptenisillale, kus laeva kapten rääkis, kuidas laev toimib.
President Kaljulaidi visiiti on fotodele jäädvustamas Delfi ja Eesti Päevalehe fotograaf Priit Simson, kelle sõnul saabub laev Helsingisse kell 9.30. 
https://twitter.com/MarjoNakki/status/788985024049737728
President Kersti Kaljulaid sõidab parasjagu oma esimesele välisvisiidile – Soome. Ta viibib seal Helsingis, kus kohtub Soome presidendi Sauli Niinistö ja parlamendi esimehe Maria Lohelaga. Soomest suundub riigipea visiidile Riiga,et kohtuda Läti presidendi Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega. Eesti ja Leedu riigipead kohtuvad 26. oktoobril Vilniuses.Esimese siseriikliku visiidi teeb Kaljulaid tuleva nädala neljapäeval ja reedel, 27. ja 28. oktoobril Lääne- ja Ida-Virumaale.
http://www.delfi.ee/article.php?id=75944453
http://www.delfi.ee/article.php?id=75911509