BBC saade nimega „World War Three: Inside The War Room“ („Kolmas maailmasõda: sissevaade sõjakabinetti“) on sõjalise konflikti simulatsioon, mille käigus tungib Venemaa sisse Lätisse, vahendab LSM.

BBC veebilehel öeldakse saate kohta järgmist: „Pärast kriisi Ukrainas ja Venemaa sekkumist Süürias on maailma supervõimud vastasseisule lähemal kui kunagi pärast külma sõja lõppu. Nüüd tuleb kokku kõrgetasemeliste endiste Briti sõjaväelaste ja diplomaatide sõjakabinet, et mängida hüpoteetilise Ida-Euroopas toimuva „kuuma sõja“ sõjamängu, mis sisaldab ka mõeldamatut – tuumavastasseisu.“

Venemaa tungib Lätisse sisse, et aidata Kremli-meelseid separatiste, kes on piiril hõivanud üle 20 asula, vahendab Daily Mail.

Kui NATO juhid on eri meelt, kuidas reageerida, alustavad USA ja Suurbritannia üksi maismaapealetungi, et Venemaa presidendi Vladimir Putini vägesid tagasi suruda, mille käigus võetakse neli Briti sõdurit pantvangi, kuni eriväed nad päästavad.

Venemaa annab seejärel vastulöögi tuumarünnaku näol Suurbritannia kuningliku mereväe sõjalaeva HMS Ocean pihta, tappes hetkega 1200 kuninglikku merejalaväelast ja meremeest. Komitee hääletab tuumalöögiga vastamise vastu. USA, kes on samuti sõjalaeva kaotanud, ignoreerib brittide nõuannet ja korraldab oma tuumarünnaku Vene sõjalise sihtmärgi pihta, mis tõukab kõik täiemõõdulisse tuumasõtta.

Pinge tõuseb ja viimsepäevastsenaarium jõuab haripunkti, kui sõjakabinet kuuleb, et Putin on andnud käsu anda tuumalöök Londonile.

Komitee seisab silmitsi viimase otsusega – kas alustada hammas hamba vastu kättemaksu?

Kuni viimase ajani NATO vägede ülemjuhataja asetäitja Euroopas olnud Sir Richard Shirreff teeb pika pausi ja ütleb: „Ma ütlen, ärge tulistage.“

Suurbritannia endine suursaadik Venemaal Sir Tony Brenton lisab: „Kas me tapame mõttetult miljoneid venelasi või mitte? Minu jaoks pole siin midagi mõelda, me ei tee seda.“

Lõpuks hääletab komitee ülekaalukalt Ühendkuningriigile visatavale tuumapommile vastamise vastu.

Sõjamängust võttis osa ka Briti kuningliku mereväe endine ülem admiral Lord West, kuid ta oli hääletamise ajal simuleeritud kriisi tõttu mujal hõivatud.

Lord West oli siiski kättemaksurünnaku poolt.

„Me peaksime kasutama oma teise rünnaku võimekust Tridentiga, et ka nemad maa pealt pühkida,“ ütles Lord West. „Kui seda ei kavatseta sellistel asjaoludel kasutada, pole mingit heidutust.“

„Sel hetkel oli selge, et heidutus oli läbi kukkunud. Minu tunne oli, et see oli muutunud moraalseks probleemiks – et jõu kasutamist saab õigustada ainult suurema kurjuse ärahoidmisega… kui Ühendkuningriik minema pühitakse, mida siis saavutatakse, kui meie pühime samuti minema pool Venemaad? See oleks tekitanud veelgi rohkem kurja.“

LSM juhib tähelepanu sellele, et Kremli-meelse mässulise varrukal on saate reklaamfotol Läti idaregiooni Latgale lipp, mis tõenäoliselt tekitab palju solvumist Latgales endas.

Eelmisel aastal kutsus Latgale lipu kasutamine sotsiaalmeedias samal viisil esile Läti julgeolekupolitsei juurdluse.

BBC saade läheb eetrisse kanalil BBC2 kolmapäeval, 3. veebruaril kell 23 Eesti aja järgi (kell 21 Briti aja järgi).