Tunnustades Eesti riigile ainuomast ning väga populaarset elektroonilise hääletamise protseduuri, käivitas Facebook kaheks nädalaks enne valimispäeva eraldi valimisteemalise uudiskirje mobiilikasutajatele. Tegemist on esimese korraga, kui hääletamise infonuppu ning uudiskirjet on üleriigilistel valimistel Eestis kasutatud.

Facebook aitab Eesti valijatel näidata oma osalemist parlamendivalimistel. “Olen hääletaja” nuppu näevad kõik Facebooki kasutajad Eestis nii oma lauaarvutites kui mobiiltelefonides suhtlusvõrgustiku lehe ülaservas kogu 1. märtsi jooksul. Nupu eesmärk on tuletada meelde valimiste päeva ning jagada teiste Facebooki kasutajatega teavet oma kodanikukohuse täitmise kohta. Kogu tegevus on täiesti vabatahtlik ning oma uudisvoos saavad kasutajad teavitada oma sõpru vaid valimistel osalemisest - Facebook ei palu kellelgi avaldada oma valimiseelistust.

Facebooki Kesk- ja Ida-Euroopa avaliku poliitika juhi Gabriella Csehi sõnul on Facebookil väga hea meel võtta valimiste populariseerimise ning valimisaktiivsuse suurendamise tööriist kasutusele ka Eestis. “Võimalus jagada oma staatust valijana on oluline, sest teame uuringute põhjal, et kui kasutajad näevad Facebookis oma sõprade aktiivsust valijatena, tõuseb ka nende endi motivatsioon anda oma hääl ning osaleda poliitilistes protsessides,” märkis Cseh.

Riigikogu Kantselei valimiste osakonna juhataja Priit Vinkeli sõnul on 33 protsenti valimisõiguslikest kodanikest juba osalenud eelhääletusel ning 176 491 osalejaga e-hääletamine on purustanud kõik rekordid. “Kõik, kes ei jõudnud osaleda eelhääletamisel, on palutud osalema valimistel oma kohalikus valimisjaoskonnas 1. märtsil. Loodetavasti aitab ka Facebooki “Olen hääletaja” nupp inimestele meelde tuletada, et pühapäev on valimiste päev,” rõhutas Vinkel.

“Olen hääletaja” nuppu on varem kasutatud mitmete valimiste käigus Ameerika Ühendriikides, europarlamendi valimistel ning ka India valimistel, kus hääletusnupp jõudis 31 miljoni kasutajani ning 4,3 miljonit elanikku jagas teistega teavet valimistel osalemise kohta. Esmakordselt kasutati nuppu parlamendivalimistel mullu Rootsis ning presidendivalimistel Rumeenias.

Ajakirja Nature avaldatud uurimuse kohaselt lisandus USAs 2010. aastal toimunud vahevalimistel üle 342 000 täiendava hääletaja peale oma sõprade hääletamiskogemuse nägemist Facebookis. Suhtlusvõrgustiku eesmärk on muuta maailm avatumaks ning omavahel ühendatuks, hõlbustades Facebooki kasutajate suhtlust riigiesindajatega, kes otsustavad nende igapäevase eluolu üle.