"Miskipärast hakati meid juba (idapartnerlusprogrammi) varases staadiumis süüdistama selles, et me pistame sellele soodsale protsessile kaikaid kodarate vahele ja survestame idapartnerlusse kaasatud riike, et nad ei sõlmiks Euroopa Liiduga assotsieerumise ja vabakaubanduse leppeid," rääkis Lavrov Moskvas pressikonverentsil, teatab Interfax BNS-i vahendusel.

"See on üpris räpane argumentatsioon, ehkki seda võib kuulda sisuliselt iga päev ühe või teise Euroopa ametniku suust," jätkas minister.

Lavrovi selgituse kohaselt on Moskva seisukohal, et Euroopa Liiduga lepingute sõlmimine või sõlmimata jätmine on iga idapartnerluse riigi suveräänne valik.

"Me ütleme ainult, et kuna enamikuga fookusesse võetud riikidest on meil olemas teatud kokkulepped majanduse vallas, hoiatame me neid lihtsalt seltsimehelikult, sõbralikult, et Euroopa Liiduga majandussidemete liberaliseerimise kasuks tehtav valik toob kaasa teatud tagajärgi kaubavahetusele meiega, sest me tahame kaitsta oma turgu, oma tööstust, oma põllumajandust nendes raamides, milles me kooskõlastasime enda ühinemist Maailma Kaubandusorganisatsiooniga," selgitas minister.

Tema sõnul on hoopis Euroopa Liit see, kes avaldab idapartnerluse riikidele survet, et sundida neid tihedamale koostööle Euroopa Liiduga. "Brüsseli suunas tehakse umbes selliseid avaldusi, et te peate valima, kas lähete tagasi pimedasse minevikku või tulete koos meiega helgesse tulevikku," rääkis Lavrov.

"Mitte keegi Euroopa Liidus ei ole lausunud neid sõnu, millega meie alustame oma seisukoha esitamist idapartnerluse osas: "See on iga konkreetse riigi suveräänne õigus." Mitte ükski euroametnik ei ole sellist lauset öelnud. Nad ütlevad: "Te peate tegema valiku, kuid tehke valik Euroopa Liidu kasuks"," rääkis Vene välisminister.